Morawiecki: „My – Polacy, jesteśmy jedną drużyną”

  • Post category:Polska

„My – Polacy, jesteśmy jedną drużyną. W chwilach próby i zagrożenia potrafimy się zjednoczyć. Dziś tej sprawdzonej, polskiej solidarności potrzebują szczególnie najbardziej narażeni na koronawirusa, czyli nasi seniorzy.” – czytamy we wpisie Mateusza Morawieckiego.

Reklama

Fot. KPRM

Co pisze premier?

Reklama

„Na kolejnym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego w Kancelaria Premiera podjęliśmy decyzje o strategicznych celach na najbliższe tygodnie.

Są to przede wszystkim:

1️⃣ Utrzymanie gospodarki na w miarę normalnych obrotach.

2️⃣ Ochrona osób najstarszych.

3️⃣ Zapewnienie wydolności służby zdrowia.

Pamiętajmy, że analiza zgonów pacjentów zakażonych koronawirusem w przedziałach wiekowych mówi jednoznacznie, że osoby powyżej 60 roku życia są najbardziej narażone.

Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy są wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów.
Mówiąc wprost – ich przestrzeganie może ocalić życie. W ramach solidarności międzypokoleniowej powinni stosować się do nich wszyscy, nie tylko najstarsi.

 Dlatego od 15 października ponownie wprowadzamy godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach – od godziny 10:00 do 12:00.

 Szczególnym nadzorem obejmujemy domy opieki społecznej oraz placówki opiekuńcze. Podjęliśmy decyzję o przekazaniu im w ramach wsparcia 38 milionów złotych.

 Wczoraj zostało również podpisane rozporządzenie dotyczące norm obsługi łóżek intensywnej terapii i umowa na dostawę 80 000 dawek leku Remdesivir, wspierającego leczenie COVID-19.
Systematyczne dostawy leku będą trwały do marca. Pod kątem intensywnej terapii i leczenia jesteśmy pod tym względem zabezpieczeni.

Od nas zależy naciśnięcie tego hamulca i czy w najbliższych dniach wyhamujemy wzrost zakażeń, czy pandemia nadal będzie rozwijała się dynamicznie. Chroniąc siebie, chronimy też innych. Wszystkie służby państwowe pozostają w stanie najwyższej gotowości, aby służyć osobom starszym.

Cała Polska musi być nastawiona na wspólną, solidarną walkę z koronawirusem. Deklaruję chęć współpracy z każdym, kto będzie nam chciał pomóc zwalczyć kolejną falę COVID-19. O kolejnych naszych działaniach będziemy informować w cyklu tygodniowym.

Tymczasem proszę wszystkich o przestrzeganie zaleceń odpowiednich służb, zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek. To nie jest czas na podziały i kłótnie, ale najlepsza pora na pokazanie siły solidarności!”