Obostrzenia w strefie zółtej. Co się zmieni?

  • Post category:Polska

Od soboty obostrzenia strefy zółtej zostaną wprowadzone w całej Polsce. Co się zmieni?

Reklama

W strefie żółtej na różnego typu imprezach będzie mogła się znajdować się nie więcej niż jedna osoba na 4 m2, a nie, jak do tej pory, na 2,5 m2. Widownie, w tym kinowe, będą mogły być wypełnione tylko w 25 procentach, a w wydarzeniach kulturalnych może uczestniczyć do 100 osób. Ponadto, obowiązuje zakaz udostępnienia miejsc do tańczenia w lokalach gastronomicznych, np. w pubach, restauracjach.

Reklama

Nie zmieniają się zasady funkcjonowania hoteli, gastronomii, aquaparków i basenów. W wesołych miasteczkach, parkach rozrywki czy rekreacyjnych jedna osoba powinna przypadać na 10 m2. Na siłowniach, klubach i centrach fitness znajdować się może nie więcej niż jedna osoba na 7 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m (z wyłączeniem obsługi).

Liczba uczestników wesel i innych spotkań została ograniczona do 75 osób (ograniczenie zacznie obowiązywać od 17 października). Transport publiczny, handel oraz np. salony fryzjerskie, mogą nadal funkcjonować bez zmian.

Utrzymany jest obowiązek zakrywania nosa i ust przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego obowiązuje na wolnym powietrzu, z uwzględnieniem oraz, jak dotychczas, m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych lub usługowych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej. Obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązuje również w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzach. Ponadto, na terenie całego kraju wprowadzony zostaje limit zgromadzeń do 150 osób oraz minimalna odległość między zgromadzeniami – co najmniej 100 metrów.

Z zakrywania nosa i ust można być zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Jednak, od 10 października trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje.