Uwaga! Koronawirus. Ministerstwo zdrowia i policja zapowiada nowe przepisy „Zero tolerancji”

  • Post category:Polska

„Mimo tego że od dłuższego czasu staramy się przekonywać wszystkich z jakiej niebezpieczeństwem mamy do czynienia i jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych w postaci maseczki, w postaci zachowania dystansu jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń które są wprowadzane systematycznie w czasie” – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Reklama

„Nie zawsze te obostrzenia są przestrzegane, nie zawsze te normy współżycia społecznego bo ja już tak traktuje noszenie maseczki są przestrzegane przez wszystkich. Dlatego razem z komendantem chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń dotyczących zasad współżycia społecznego związanych z przestrzeganiem DDM -czyli dezynfekcji dystansu i maseczki.” – zapowiedział minister zdrowia.

Reklama

„W dobie eskalacji pandemi nie ma miejsca na egoizm, bo to jest wchodzenie w strefę bezpieczeństwa innego człowieka, przestrzeganie tych obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, to jest również nasza odpowiedzialność za inne osoby. Oczywiście żeby te obostrzenia i reguły one muszą być stosunkowo przejrzyste” – kontynuował minister.

„Wypracowaliśmy następujące rozwiązanie: po pierwsze bez maseczki tam gdzie jest to konieczne może być tylko osoba która posiada odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający brak możliwości noszenia tej maseczki. Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała takiego dokumentu będzie z całą surowością karana. Drugi obszar w którym chcemy poprawić jakość przepisów to są zgromadzenia. zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wymogu odległości od poszczególnych zgromadzeń co najmniej 100 m. Do tej pory mieliśmy do czynienia z taką praktyką że te zgromadzenia były zgłaszane praktycznie w jednym miejscu. trzecie zagadnienie to jest zakaz udostępniania lokali do imprez i innych potańcówek. Niestety część lokali które nie mają w swoim charakterze działalności gospodarczej, robienia imprez niestety robiło tak że była ta przestrzeń udostępniana. My wprowadzamy jednoznaczne przepisy które spowodują że każda taka impreza, która będzie się odbywała przy okazji naruszeniem będzie naruszeniem przepisów rozporządzenia.”