Głodówka w „ośrodku dla Bestii” w Gostyninie

  • Post category:Polska

Protest w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie na Mazowszu. Pacjenci żądają zabezpieczenia socjalnego i bytowego. Trwają negocjacje.

Reklama

Regionalny Osrodek Psychiatrii Sadowej w Gostyninie. Fot. ROPS/East News

 

Reklama

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, konflikt rozpoczął się, kiedy podjęto decyzję o wprowadzeniu obostrzeń sanitarnych. „Zgłoszone postulaty dotyczą przede wszystkim podjęcia działań, w wyniku których osoby te miałyby uzyskać zwiększenie swobody i obejmują żądania dotyczące zabezpieczenia socjalnego i bytowego” – poinformowało w biuro prasowe resortu.

Ministerstwo zapewnia, że sytuacja jest monitorowana. Pierwsze rozmowy zakończyły się podpisaniem 24 czerwca porozumienia. Rozmowy są jednak cały zaś kontynuowane.

Obiekt w Gostyninie znany jest, jako „Ośrodek dla bestii”. Przebywają w nim skrajnie niebezpiecznie osoby, które ze względu na swoje potworne czyny nie mogą być uwolnione. W ośrodku przebywał m.in. morderca i pedofil Mariusz T. W ośrodku „przebywają (…) osoby, które zostały określone przez przepisy prawa jako osoby stwarzające bardzo wysokie ryzyko dokonania czynu przeciwko zdrowiu, życiu lub wolności seksualnej innych osób” – pisze gostyński KOZZD.