Oszuści wykorzystują epidemię! Nie daj się oszukać podczas internetowych zakupów!

  • Post category:Polska

W czasie zagrożenia epidemiologicznego wiele osób, aby uniknąć wychodzenia z domu robi zakupy przez Internet. Musimy jednak pamiętać, że kupując w sieci możemy stać się ofiarą oszustów.

Reklama

Fot. Policja

Wczoraj otrzymaliśmy dwa zgłoszenia od osób, które zostały oszukane kupując przez Internet. Mieszkaniec Podwilka kupił na serwisie ogłoszeniowym fotelik samochodowy. Mężczyzna wpłacił pieniądze na wskazane konto bankowe, jednak zamówionego towaru nie otrzymał i stracił w ten sposób 370 złotych. Natomiast mieszkaniec Szaflar zgłosił oszustwo podczas transakcji zakupu torebki, gdzie stracił 220 złotych.

Reklama

Pamiętajmy!

Kupując w Internecie należy zachować szczególną ostrożność i kierować się rozsądkiem. Należy stosować zasadę ograniczonego zaufania do sprzedających. Internetowi oszuści wykorzystują naszą nieuwagę, pośpiech, chęć posiadania przez kupującego zamówionej rzeczy, jak najszybciej i w dobrej cenie.

Najlepiej płacić za zamówiony towar przy odbiorze, wcześniej sprawdzając przesyłkę. Należy uważać na tzw. superokazje. Jeżeli cena towaru jest dużo niższa od ceny na innych aukcjach, czy w sklepach może sugerować ryzyko oszustwa.

Nie należy również kupować „poza aukcją” bez pośrednictwa serwisu ogłoszeniowego (które czasem ubezpiecza transakcje). Oszuści proponują kupującemu niższą cenę i szybszą wysyłkę, a sami unikają opłat pobieranych przez serwis po sprzedaży produktu, którego tak naprawdę nigdy nie wysyłają.