Atak epidemii HIV. Wśród zakażonych jest prawie 800 dzieci. Są pierwsze zgony

  • Post category:Świat

Lekarz zakażony wirusem HIV jest oskarżany o rozprzestrzenienie choroby na setki niczego nie podejrzewających pacjentów.

Reklama

Fot. pixabay.com

Larnaka, jedna z najbiedniejszych prowincji Pakistanu zmaga się z epidemią HIV. Równocześnie eksperci zwracają uwagę, że ostrzegają, że winien jest rozpadający się system opieki zdrowotnej.

Reklama

Za źródło epidemii uważa się miejscowość Ratodero, gdzie lokalnego lekarza, z uwagi na niską cenę jego usług odwiedzali rodzice z dziećmi. Jak się okazało lekarz sam był nosicielem HIV i teraz oskarża się go o przeniesienie choroby na tysiące niczego nie podejrzewających mężczyzn, kobiet i dzieci.

Ofiarami epidemii padło już ponad 950 osób, z których co najmniej 784 stanowią dzieci, a liczba ta może jeszcze wzrosnąć.

Do tej pory przebadano już 32.685 osób, z czego u 957 wykryto wirus HIV. Zdecydowana większość zarażonych to małe dzieci, których rodzice są zdrowi.

Do tej pory odnotowano już siedem zgonów, a najmłodsza ofiara miała zaledwie siedem miesięcy.

Według danych UNAIDS 2017, w Pakistanie mieszka około 165.000 osób zakażonych wirusem HIV, z czego około 3500 ma mniej niż 14 lat.

Jedynie 22.000 Pakistańczyków żyjących z HIV wie o swojej chorobie, a tylko 12.000 jest leczonych.

Równocześnie lokale dane na temat AIDS alarmują, że rzeczywista liczba osób z HIV jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

Źródło: huffpost.com