Władze Filipin ogłosiły alarm po śmierci 456 osób z powodu gorączki denga.
Reklama
Reklama
Władze kraju ogłosiły „krajowy alarm dengi” spowodowany gwałtownym wzrostem liczby przypadków choroby wirusowej, która od stycznia spowodowała już śmierć ponad 450 osób.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. odnotowano około 100.000 przypadków dengi na Filipinach, co stanowi wzrost o 85% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Epidemia została ogłoszona w czterech regionach kraju – Mimaropa, Zachodnim Visayas, Centralnym Visayas i Północnym Mindanao, gdzie mieszka ponad 20 milionów ludzi, czyli około 20% populacji Filipin.
Przedstawiciele służby zdrowia monitorują również sytuację w dziewięciu pozostałych regionach, ale póki co denga nie jest jeszcze zagrożeniem dla całego kraju.
Denga jest chorobą przenoszoną przez komary. Jest to infekcja wirusowa, która wywołuje objawy grypopodobne, w tym przenikliwe bóle głowy, bóle mięśni i stawów, gorączkę i wysypki na całym ciele.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, spośród milionów ludzi zarażonych dengą każdego roku na świecie, szacuje się, że około 500.000 osób cierpi na ciężkie objawy wymagające hospitalizacji, a spośród nich około 12.500 osób umiera.
Chociaż choroba ta jest najbardziej powszechne w klimacie tropikalnym i subtropikalnym (w krajach takich jak Filipiny, Indie i Brazylia), to niedawne badania wykazały, że wzrost globalnej temperatury spowodowany kryzysem klimatycznym może powodować, że komary przenoszące dengę (wraz z innymi chorobami, takimi jak chikungunya, żółta febra i zika) przemieszczają się na północ i docierają też m. in. do południowych Stany Zjednoczonych, Australii i obszarów przybrzeżne Chin i Japonii.
Liczba przypadków dengi na Filipinach rosła od kilku lat, a gwałtowny wzrost tegorocznych zachorowań jest zgodny z oczekiwaniami po gwałtownym wzroście liczby przypadków w całym kraju w 2016 r.
Wzrost liczby przypadków dengi ma miejsce, gdy Filipiny zmagają się też z ogólnokrajową epidemią odry, która według władz zabiła do tej pory więcej ludzi niż w całym 2018 r. i zagraża 2,6 miliona dzieci.
Najskuteczniejsze sposoby zapobiegania dendze obejmują znajdowanie i niszczenie miejsc zamieszkałych przez komary, stosowanie środków odstraszających komary i konsultacje z lekarzem już gdy pojawią się pierwsze oznaki i symptomy choroby.
Źródło: edition.cnn.com