Prawie 7 milionów ofiar dotkniętych katastrofalną powodzią

  • Post category:Świat

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Azji Południowej nadal rośnie.

Reklama

Reklama

Fot. pixabay.com

Powodzie i osuwiska pustoszą region przygraniczny Indii i Nepalu. Dziesiątki tysięcy osób musiało uciekać przed żywiołem, który dotknął miliony ludzi.

W Indiach i Nepalu zginęło już ponad 100 osób. Powódź monsunowa zaczęła się w weekend. Wprawdzie deszcz przestał padać przestał padać we wtorek, ale katastrofa trwa nadal, a ciężkie ulewy spodziewane są nadal w Indiach, Bangladeszu i Pakistanie.

Najbardziej dotknięty został Nepal, gdzie zginęło już co najmniej 78 osób. Kolejne 29 ofiar zmarło w północno-wschodnich stanach Indii Bihar i Assam.

Według oficjalnych danych, powodzie dotknęły bezpośrednio ponad 6,7 mln osób w Indiach – około 2,5 mln w stanie Bihar i 4,2 mln w stanie Assam.

Na obszarze przygranicznym zalanych zostało ponad milion hektarów ziemi uprawnej, uszkodzone są drogi i domy, zginęły zwierzęta gospodarskie, a rezerwaty przyrody zostały odcięte od świata.

Organizacje humanitarne próbują pomóc ofiarom tej klęski, starając się zapewnić dach nad głową i podstawowe artykuły dla przesiedlonych rodzin.

Ponad 116.000 osób w Bihar i 83.000 osób w Assam musiało zostać ewakuowanych. Wśród uchodźców dystrybuowany jest ryż, ciastka, żywność dla niemowląt i świece.

W Bangladeszu wielu ludzi mieszka w domach z bambusa, błota lub drewna, które nie zapewniają ochrony przed powodziami.

Ewakuowanych zostało już ponad 200.000 mieszkańców Bangladeszu, którzy obecnie mieszkają w tymczasowych obozach.

Również milion muzułmanów Rohingya, którzy uciekli przed prześladowaniami religijnymi z pobliskiego Myanmaru, żyje obecnie w przeludnionych obozach, a dodatkowo 400 prowizorycznych domów zostało ostatnio zniszczonych przez powodzie.

Organizacje humanitarne zwracają też uwagę na ryzyko chorób przenoszonych przez wodę jak biegunka, tym bardziej, że zniszczone systemy kanalizacyjne mogą jeszcze pogorszyć warunki sanitarne.

Deszcze monsunowe rozpoczęły się w Nepalu w czwartek. Dziesiątki tysięcy osób ewakuowano, gdy rzeki osiągnęły stan alarmowy.

O ile deszcze monsunowe i towarzyszące im powodzie są zjawiskiem zdarzającym się co roku i przynoszą bardzo potrzebną rolnikom i regionom dotkniętym suszą wodę, to nagłe ulewy spowodowały tragiczne powodzie i osuwiska.

 

Źródło: edition.cnn.com