Przed nami kolejne wichury! W nocy będzie sypał śnieg! [MAPY]

Pogodą od początku marca steruje strefowa cyrkulacja atmosfery. W przednich częściach niżów barycznych napływają cieplejsze masy powietrza, natomiast w tylnych dużo chłodniejsze o zwiększonym stopniu niestabilności.

Reklama

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym widoczna jest rozległa bruzda niżowa rozciągająca się z północy na południe. Jedynie południe Starego Kontynentu jest pod wpływem wyżu znad Atlantyku. Na peryferiach rozległej zatoki przebiega prąd strumieniowy. Front polarny oddziela zróżnicowane termicznie masy powietrza, dlatego intensywność wysoko-troposferycznego prądu strumieniowego jest znaczna, sprzyja on rozwojowi niżów barycznych.

Reklama

Kilka godzin temu na froncie polarnym doszło do powstania zafalowania, które przekształciło się w stosunkowo płytki układ niskiego ciśnienia. Rozwój fali frontowej miał miejsce na froncie polarnym, który oddziela dwa zróżnicowane sektory powietrza. Niż “Eberhard” według najnowszych analiz synoptycznych wykształcił już swój własny system frontów atmosferycznych i zbliża się do Polski. Sytuacja synoptyczna na dzień 10.03.2019 r. godzina 12 UTC.

Źródło: Fani Pogody

Ostrzeżenia o silnym wietrze wydano dla 9 województw.

Close Menu