Rozmowy Prezydenta RP i Wiceprezydenta USA w Belwederze

Współpraca militarna, energetyczna i gospodarcza – to główne tematy poruszone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Wiceprezydenta USA Michaela Pence’a podczas spotkania w Belwederze.

Reklama

For. Prezydent.pl

Wspólną konferencję prasową Prezydentów poprzedziło spotkanie Par Prezydenckich, rozmowa „w cztery oczy” Andrzeja Dudy i Michaela Pence’a, a także rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu polityków.

Reklama

Andrzej Duda oświadczył, że rozmowy dotyczyły między innymi planów dotyczących stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

– Mam nadzieję, że nasze wspólne wysiłki w kierunku zwiększenia obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce przyniosą wkrótce efekty; niedługo będą w tych sprawach zapadały pierwsze wiążące decyzje – powiedział Prezydent.

Andrzej Duda wyraził też zadowolenie ze spotkania z polskimi i amerykańskimi żołnierzami. Odbyło się ono na lotnisku w Warszawie zaraz po przylocie amerykańskich gości i tuż po podpisaniu przez MON umowy na zakup amerykańskiego systemu HIMARS. – To symboliczny element, pokazujący amerykańską obecność militarną w Polsce w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i w ramach sojuszu między naszymi państwami – podkreślił.

Jak oświadczył, wśród poruszonych dziś tematów znalazły się również jeszcze bliższa współpraca energetyczna i gospodarcza.

– Polska rozwija się w bardzo dobrym tempie. Wierzę w to, że dalsze inwestycje amerykańskie i polskie inwestycje w Stanach Zjednoczonych będą przyczyniały się do rozwoju tej sytuacji – mówił Andrzej Duda.

Odnosząc się do współpracy energetycznej, podkreślał, że stanowi ona „bardzo ważny” temat we wzajemnych relacjach Polski i USA.

– Dzisiaj mamy już podpisany wiele umów na import gazu skroplonego, czyli LNG, do naszego terminalu w Świnoujściu. W tej chwili trwają prace nad zwiększeniem możliwości pojemnościowych tego terminalu – mówił Prezydent.

 

Wyraził nadzieję, że te prace zakończą się i „przyniosą efekt oczekiwany i planowany w postaci zwiększenia pojemności terminalu do ponad 7 mld metrów sześciennych gazu rocznie i że duża część tego gazu, który jest do Polski dostarczany, będzie dostarczana właśnie z USA”. Jak dodał, w tej kwestii planowane są dalsze działania inwestycyjne.

 

Wieczorem Prezydent RP i Wiceprezydent USA wezmą udział w obiedzie roboczym inaugurującym konferencję poświęconą budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. – Jesteśmy przyjaciółmi, jesteśmy sojusznikami. Stoimy z Wami ramię w ramię, broniąc bezcennego daru wolności – zapewnił w Belwederze Michael Pence.

Close Menu