CO POLSKIE MIASTA SĄDZĄ O ORGANIZACJI U NICH JUNIOR EUROWIZJI 2019?

  • Post category:Polska

Od wielu tygodni media krajowe rozpisują się na temat potencjalnej organizacji Junior Eurowizji 2019 w Krakowie. Oliwy do ognia dodał jeden przedstawicieli Europejskiej Unii Nadawców który ujawnił że konkurs odbędzie się właśnie w stolicy Małopolski na co Telewizja Polska zareagowała zdementowaniem tych informacji ze wskazaniem że Kraków jest jednym z miast ubiegających się organizacje konkursu. Teraz okazuje się że racja stoi jednak po stronie przedstawiciela Europejskiej Unii Nadawców, gdyż polskie miasta wypowiedziały się na temat potencjalnej organizacji konkursu. Dzięki temu w grze pozostały trzy kandydujące miasta a na ich czele jest Kraków.

Reklama

By Serecki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74619451

O zdanie w kwestii konkursu Junior Eurowizji 2019 poprosił przedstawicieli kilku polskich miast jeden z fanów konkursu, będący jednocześnie autorem tego artykułu. W odpowiedzi dostał on niniejsze stanowiska.

Reklama

Bydgoszcz:
Przedstawiciel Urzędu Miasta Bydgoszczy a mianowicie Dyrektor Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą Pan Łukasz Krupa stwierdził że wyboru miasta który może zorganizować Junior Eurowizję dokonała sama Telewizja Polska, przy czym sugerowany przez Prezesa TVP konkurs ofert dla miast pojawiał się w mediach ale nie doczekał się realizacji. Stąd też Bydgoszcz nie wzięła udział w owym konkursie którego tak naprawdę nie było. Miasto nie otrzymało też zaproszenia ze strony TVP do prowadzenia rozmów na temat organizacji konkursu. Ponadto zdaniem wspomnianego dyrektora, wystąpienie Noel Curran, dyrektora generalnego EBU (Europejskiej Unii Nadawców), który wskazał Kraków jako miejsce tegorocznego finału, może sugerować – mimo braku oficjalnego potwierdzenia ze strony TVP – że sprawa jest już dawno przesądzona, a obecne deklaracje o trwających rozmowach z innymi miastami mogą być tylko teoretyczne.

Kielce:
Reprezentująca Urząd Miasta Kielce Inspektor Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Pani Matylda Sobczyk potwierdziła że Kielce nie otrzymało oferty ale jest gotowe na realizacje z TVP wydarzenia w postaci Junior Eurowizji 2019 jak i innych tego typu wydarzeń.

Łódź:
Również przedstawicielka Urzędu Miasta Łodzi a dokładniej Pani Katarzyna Olszowiec z Departamentu Partycypacji Społecznej i Kultury – Biura Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki wspomnianego miasta potwierdziła brak proeadzenia rozmów w sprawie Junior Eurowizji 2019. Co ciekawe te miasto wcześniej na Instagramie chwaliło się że jest w gronie potencjalnych miast kandydujących do roli miasta-gospodarza Junior Eurowizji 2019.

Szczecin:
Podobne stanowisko przedstawiły również Panie Ewa Wiśniewska i Agata Stankiewicz (Kierownik Wydziału Kultury) z Urzędu Miasta Szczecina. Wspominają one że już w listopadzie 2018 roku miasto Szczecin zgłosiło Telewizji Polskiej chęć i gotowość dotyczącą współpracy przy organizacji wydarzenia. Obecnie miasto oczekuje na decyzje Telewizji Polskiej w tej sprawie. Póki co wychodzi na to że to Szczecin jest jedynym głównym rywalem Krakowa w kwestii organizacji Junior Eurowizji 2019 gdyż podobnie jak stolica Małopolski prowadzi rozmowy w tym zakresie.

Wrocław:
Przedstawiciele Wrocławia nie wiedzieli o inicjatywie ale w reakcji na informacje stwierdził że gdyby taka opcja była to by z niej nie skorzystał. Wrocław pod koniec roku będzie organizował ekumeniczne spotkanie młodych wspólnoty z Taize więc zapewne na tym wydarzeniu chce się teraz skupić.

Poznań
Poznań w przesłanej do tej pory wiadomości stwierdził że nie ma odpowiedniej hali na konkurs ale zaznaczył że decyzja z jeszcze nie zapadła.

Warszawa:
Konkursem nie jest zainteresowana prawdopodobnie także Warszawa która odsyła do Telewizji Polskiej gdyż nadawca zrezygnował z przeprowadzania konkursu ofert – potencjalne miasta zostały wskazane przez samego nadawce i z nimi prowadzone są rozmowy. W przypadku Warszawy sporym minusem jest brak odpowiedniego miejsca na takie wydarzenie. Stadion Narodowy ma bowiem problem z zbyt dużą pojemnością, nie stałym dachem czy też ogrzewaniem zaś Torwar akustyką.

Katowice:
Rozmów na temat konkursu nie prowadzą również Katowice typowane przez fanów konkursów jako trzecie w kolejności miasto w kwestii pretendowania do organizacji Junior Eurowizji 2019.

Gdańsk:
Drugie miasto w tej kwestii czyli Gdańsk także nie jest zainteresowane konkursem przede wszystkim z przyczyny rezerwacji ERGO Areny przez inne imprezy na okres miesiąca listopada. Ponadto przrdstawiciele tego miasta potwierdzili przedstawione wcześniej zdanie Bydgoszczy na temat decyzyjności w sprawie wyboru miasta wskazując na Europejską Unię Nadawców. Samo nic nie robiło z swojej strony.

Opole:
Opole natomiast woli bardziej skupić się na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej organizowanym razem z TVP.

Gliwice:
Póki co brak szerszych informacji od Gliwic czyli potencjalnych rywali Krakowa w walce o organizacje konkursu. To właśnie te miasto jako jedne z pierwszych za pośrednictwem posła Jarosława Gonciarza przesłało do Telewizji Polskiej zaproszenie do organizacji konkursu na terenie Gliwic. „Zwróciłem się pisemnie do Prezesa TVP S.A. Pana Jacka Kurskiego, by zachęcić Zarząd TVP S.A. do podjęcia starań o organizację przyszłorocznej Eurowizji dla dzieci w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Miasta Gliwice jako miejsca finałowego koncertu” – informuje na facebookowym profilu poseł Gonciarz. Festiwal mógłby być zorganizowany w hali Arena Gliwice. Może ona przyjąć 17 tys. widzów. Gliwice są dobrze skomunikowane – zachwał poseł w napisanym pod koniec roku liście do prezesa Kurskiego. „W imieniu swoim oraz mieszkańców zwracam się z prośbą o wzięcie pod rozwagę Areny Gliwice jako miejsca organizacji przyszłorocznej Eurowizji dla Dzieci” – prosi poseł. Aktualnie miasto Gliwice czeka na decyzje ze strony Telewizji Polskiej. Nieco bardziej wylewna w słowach jest Arena Gliwice która to jest zainteresowana każdym wydarzeniem, które przyniesie korzyść i pozytywny przekaz i dla miasta i dla regionu, to oficjalne stanowisko Areny od początku jej funkcjonowania. Arena działa dla ludzi, tworzą ją jej uczestnicy i każde wydarzenie o randze co najmniej regionalnej jest korzyścią samą w sobie.

Toruń:
Toruń stwierdził że nic nie wie o przeprowadzanym pomyśle TVP z konkursem ofert, którego to faktycznie jednak nie było – miasto te odsyła po więcej informacji do publicznego nadawcy.

Wspomniane powyżej miasta potwierdziły w większosci brak zainteresowania organizacją konkursu autorowi artykułu poprzez Facebook chociaż niektóre ogłosiły to także poprzez woadomośc mailową. Jedynie Szczecin i Gliwice są zainteresowane konkursem, przez co są one głównymi rywalami Krakowa w wyścigu o organozacje konkursu Junior Eurowizji 2019.

CO Z KRAKOWEM?
W przekazanej autorowi niniejszego artykułu wiadomości Urząd Miasta Krakowa potwierdził słowami Pani Magdaleny Potocznej z Wydziału Komunikacji Społecznej – Referatu Zarządzania Marką Kraków, te wcześniejsze wypowiedziane przez Rzeczniczkę Prezydenta Miasta Krakowa Panią Monikę Chylaszek dla portalu niezależna.pl na temat negocjacji (mających charakter biznesowy) z Telewizją Polską na temat organizacji Junior Eurowizji 2019. Co ciekawe to Telewizja Polska zgłosiła się do miasta a nie na odwrót. Na ten moment nie ma żadnych decyzji, jednak zdaniem obu przedstawicielek wspomnianemu wydarzeniu towarzyszy mnóstwo złożonych kwestii organizacyjnych, które muszą być rozstrzygnięte. Chodzi tu głównie o ustalenie daty konkursu i udostępnienie Tauron Areny Kraków na jego czas. Kraków przy tym ma świadomość jaki jest walor promocyjny tego przedsięwzięcia. Głos zabrał też Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa Pan Rafał Perkowski którego to zdaniem istotny jest także koszt przedsięwzięcia w odniesieniu do budżetu Miasta Krakowa na 2019 rok. Temat Junior Eurowizji 2019 obecny jest też pośród radnych Miasta Krakowa – jeden z nich a dokładnie p. Marek Sobieraj wysłał dnia 10 stycznia br. zapytanie do Urzędu Miasta Krakowa na temat konkursu – w odpowiedzi uzyskanej niecałe 12 dni później nie tylko potwierdzono rozmowy z TVP ale podano też dlaczego Kraków w ogóle ubiega się o funkcje miasta – gospodarza konkursu Junior Eurowizjo 2019. Zdaniem miasta byłoby idealną okazją do pokazania stolicy Małopolski jako profesjonalnego gospodarza imprez kulturalnych w Polsce, które przyciągają międzynarodową publiczność. Kraków zwraca też uwagę na krajowy i międzynarodowy zasięg wydarzeń takich jak Junior Eurowizja 2019. Miasto też chciałoby ustanowić zwyciężczynie zeszłorocznej edycji Junior Eurowizji czyli Roksanę Węgiel ambasadorką Krakowa, co zwiększyłoby obecność miasta w promocji tegorocznej odsłony wydarzenia. Miasto Kraków bowiem nie chce być tłem dla wydarzenia ale chce mieć pretekst dlaczego ono odbywa się u niego. Zwraca też przy tym uwagę na mniejszą rozpoznawalność marki Junior Eurowizji (w przeciwieństwie do tej dorosłej) oraz koszty finansowo-wizerunkowe jakie mogłaby ponieść Tauron Arena z tytułu odwołania zaplanowanych imprez a także na skomplikowaną, ogromną i kosztowną formę przedsięwzięcia. Warto jednak zaznaczyć że Kraków zdecydowanie może wykorzystać umiejętności dotyczące promocji wydarzenia (jakim jest Junior Eurowizja 2019) nabyte podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Autor: Krzysztof Miśkowicz