14 sztuk broni palnej, 6 tłumików, 2000 sztuk amunicji. Policja i KAS rozbiły grupę przestępczą zajmującą się handlem bronią

  • Post Category:Polska

21 stycznia Policjanci CBŚP wraz z funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu oraz Biura Spraw Wewnętrznych Policji w Łodzi wkroczyli jednocześnie do 35 lokalizacji pod ustalonymi wcześniej adresami na terenie województw łódzkiego i dolnośląskiego. Zatrzymali łącznie 27 osób, zabezpieczyli 14 sztuk nielegalnej broni palnej różnego kalibru, 6 tłumików oraz 2000 sztuk amunicji. Zlikwidowali też dwie nielegalne linie wytwarzania krajanki tytoniowej, linię służącą do pakowania papierosów oraz dwie rozlewnie, w których odkażano i destylowano wyroby spirytusowe.

Reklama

Reklama

Podejrzani starali się bardzo dobrze ukryć nielegalne przedmioty. W jednym z pomieszczeń gospodarczych znajdowała się zamocowana na ścianie płyta z uchwytami na narzędzia. W rzeczywistości, była ona jednocześnie wejściem do magazynu, w którym funkcjonariusze ujawnili składowane papierosy i nielegalny alkohol.

Zatrzymani mogli od dłuższego czasu prowadzić działalność przestępczą polegającą na nielegalnej produkcji i obrocie wyrobami akcyzowymi, a także produkcją, handlem oraz posiadaniem broni palnej i amunicji bez zezwolenia, kłusownictwem i dystrybucją wyrobów mięsnych oraz przestępstwami korupcyjnymi związanymi z nadużyciem uprawnień wynikających z pełnionych funkcji publicznych.

Funkcjonariusze zabezpieczyli 3,7 tony tytoniu, 700 tys. sztuk papierosów, 1900 litrów alkoholu oraz 1000 sztuk podrobionych banderol akcyzowych. Wartość zabezpieczonych produktów akcyzowych wynosi 2,5 mln złotych. Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonych podatków mogą sięgać nawet 3 mln złotych. Całkowite uszczuplenia Skarbu Państwa za okres działalności przestępczej grupy wyniosły co najmniej 25 milionów złotych.

Na poczet kar i grzywien zabezpieczono nieruchomości o wartości 13 milionów złotych oraz pieniądze w kwocie 170 tys. zł.

Zatrzymani usłyszeli w prokuraturze m.in. zarzuty związane z nielegalnym wytwarzaniem broni i amunicji, produkcji i wprowadzania na terenie UE wyrobów akcyzowych w postaci papierosów i spirytusu, prania pieniędzy oraz kłusownictwa. Sąd zastosował trzymiesięczny areszt wobec 19 osób. Wobec pozostałych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i zakazu opuszczania kraju.

Za popełnione przestępstwa może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa