Sara – policyjny pies ze Śląska. Niezwykła przyjaźń policjanta z owczarkiem

  • Post category:Polska

Zwierzęta w służbie budzą podziw i zainteresowanie. W katowickiej komendzie służbę pełnią psy patrolowo-tropiące, psy do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych oraz zwłok ludzkich. Psy mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej – wyszukują zapachy ludzkie i narkotyków. Wśród nich jest Sara – pies policyjny do wyszukiwania ludzkich zwłok.

Reklama

Sara to 11-letni owczarek niemiecki. Jest szkolona do wykrywania zwłok ludzkich nie tylko na lądzie, ale również i w wodzie. Z łodzi lub pontonu potrafi wskazać miejsce, gdzie znajduje się poszukiwany topielec. Pies ma na swoim koncie sporo osiągnięć. W województwie śląskim Sara pomogła w odnalezieniu kilku osób.

Reklama

Zwierzę szkoliło się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Po ukończeniu kursu specjalistycznego pies i opiekun musieli zdać egzamin końcowy, po którym czworonóg dostaje tzw. atest.

Sara wraz ze swoim opiekunem co roku przechodzi egzamin przed komisją. Mimo, że ma 11 lat wciąż służy w katowickiej policji. Jej opiekun podkreśla, że jeśli przejdzie ona na zasłużoną emeryturę, zamieszka z nim i jego rodziną.