Sanapid ostrzega przed groźnym pasożytem. Atakuje latem!

  • Post category:Polska

Sanepid ostrzega, że są już pierwsze przypadki zarażeń bąblowicą. Najczęściej można się nią zarazić jedząc niemyte jagody.

Reklama

By http://phil.cdc.gov/PHIL_Images/03051999/00016/09G0016_lores.jpg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=777877

Bąblowice powoduje tasiemiec bąblowcowy. Rzadko atakuje ludzi, bo tak naprawdę trudno się nim zarazić od człowieka. Ostatecznym żywicielem ma być bowiem kot lub pies. Nie oznacza to, że tasiemiec nie zadomowi się także w organizmie człowieka.

Reklama

Wilki i lisy wydalają jaja bąblowca razem z kałem. Potem zakażone zostaje dany teren na którym wzrastają jagody. Sanepid ostrzega, że jaja bąblowca mogą znajdować się nie tylko na krzewach znajdujących się w lesie, ale także na plantacjach. Dlatego też przed zjedzeniem jagód koniecznie trzeba je umyć.

Tasiemiec bąblowcowy jest dużo groźniejszy od ludzkiego. Posiada główkę zakończoną wieńcem z 30-36 haczykami. Tasiemce namnażając się, przedostają się do krwiobiegu, by zaatakować pozostałe części ciała żywiciela. Osadzają się do żyły doprowadzającej krew do wątroby, do samej wątroby, płuc, mięśni, mózgu, śledziony, nerek, a nawet do oka.