Modernizacjia energetyczna obiektów użyteczności publicznej w Gminie Mielno zostanie dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Dofinansowanie z UE wyniesie ponad 7,3 mln złotych!
Reklama
Reklama
To największa jak dotąd dotacja pozyskana bezpośrednio przez gminę Mielno z funduszy unijnych. Spośród 23 projektów dofinansowanych w tym konkursie tylko Szczecin pozyskał większą dotacja. Z ogólnej puli prawie 64 milionów na całe województwo aż 11,5 proc. trafiło do Gminy Mielno! Łącznie z RPO WZ 2014-2020 otrzymaliśmy już ok. 12 mln zł., trzykrotnie więcej niż w okresie 2007-2013. A są jeszcze przecież projekty partnerskie i inne programy UE.
Modernizacja energetyczna to oszczędności w rachunkach za prąd i gaz, czysta energia z instalacji fotowoltaicznych ale także poprawa estetyki (nowe elewacje, dachy, okna, drzwi). To także okazja do przeprowadzenia koniecznych prac remontów – te koszty nie będą dofinansowane, ale będą objęte jedną gwarancją jakości.
Największe zmiany czekają budynek SP w Sarbinowie gdzie powstanie nowa przychodnia, a także Urząd Miejski, MOPS i halę sportową.
Projekt jest wyjątkowy także pod innym względem. – Jest to pierwszy w zachodniopomorskiem projekt hybrydowy, czyli realizowany w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) z udziałem funduszy UE – podkreśla Olga Roszak – Pezała, burmistrz Mielna.
Tylko dzięki przyjęciu modelu PPP można było w ogóle myśleć o podjęciu tak wielkiego i złożonego zadania. Inwestycje o wartości kilkunastu milionów złotych zostaną przeprowadzone w stosunkowo krótkim czasie dwóch lat, a jednocześnie nie będą realizowane kosztem innych planowanych przedsięwzięć.
Istota PPP polega na tym, że to partner prywatny finansuje inwestycję z własnych środków, natomiast gmina wypłaca mu wynagrodzenie w ratach przez umówiony okres (najczęściej 10-15 lat). Co istotne w tym okresie partner prywatny musi utrzymać efekty projektu, tak więc udziela znacznie dłuższej gwarancji jakości niż w normalnym zamówieniu.
Przyznanie wysokiej dotacji z UE jest tu podwójnie ważne, bo gmina oszczędza własne środki ale także wzmacnia swoją wiarygodność finansową w oczach partnerów prywatnych. To zaś oznacza mniejsze ryzyko i niższą cenę oferty. Co ważne model ten jest całkowicie transparentny, gdyż partnera prywatnego wybiera się w procedurze zamówień publicznych. W trwającym już postępowaniu uczestniczą trzy firmy, które niebawem zostaną zaproszone do złożenia ofert. Wyboru partnera spodziewamy się przed końcem roku.