Prezydent: Nie jest przegrane powstanie, które prowadzi do wolnej Polski

  • Post category:Polska

Nie jest przegrane powstanie, które prowadzi do wolnej Polski – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas Apelu Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego w Warszawie.

Reklama

Fot. KPRP

 

Reklama

Prezydent przemawiając w poniedziałek wieczorem do zgromadzonych pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, oddał hołd „rycerzom biało – czerwonej”, uczestnikom sierpniowego zrywu w 1944 r.

Przypomniał też swoją rozmowę ze śp. gen. Januszem Brochwiczem-Lewińskim ps. „Gryf”, którego zapytał, czy warto było rozpoczynać powstanie. „Popatrzył na mnie, a przecież wiedziałem jaka była jego przeszłość (…). Powiedział: +Panie prezydencie, dla tej Polski, teraz, to było warto+”.

W uroczystości na pl. Krasińskich, która jest częścią obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, biorą udział m.in. weterani II wojny światowej, w tym powstańcy warszawscy, przedstawiciele władz państwowych oraz mieszkańcy Warszawy.

Apel Poległych, który był wygłaszany w poprzednich latach, został w ubiegłym roku zastąpiony Apelem Pamięci. Wymieniani są w nim nie tylko ci, którzy polegli, ale także np. dowódcy powstania warszawskiego, którzy zmarli śmiercią naturalną. Dodana została również grupa kilku osób, które są zasłużone w kultywowaniu pamięci o powstaniu warszawskim, m.in. prezydent Lech Kaczyński, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Po uroczystości przy Pomniku Powstania Warszawskiego planowany jest koncert pt. „Chłopcy z tamtych lat”.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP