O śmierci artystki poinformował jej mąż, Kamil Sipowicz. Legenda polskiego rocka miała 67 lat.
Reklama
Reklama
Kora tak naprawdę nazywała się Olga Aleksandra Sipowicz, z domu Ostrowska, primo voto Jackowska.
Po maturze Kora poznała muzyka grup Vox Gentis i Anawa, Marka Jackowskiego, którego poślubiła w grudniu 1971. Przez blisko dwa lata pracowała jako psychoterapeutka w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie. Sporadycznie występowała wówczas na koncertach nowego zespołu męża, Osjan, któremu akompaniowała na fujarce i z którym koncertowała po Polsce m.in. wspólnie z Donem Cherry.
Jako wokalistka Kora zadebiutowała w kolejnym zespole Jackowskiego, zaczynając od śpiewania wokaliz. Był to utworzony w 1975 wraz z Milo Kurtisem duet M-a-M, grający alternatywną, inspirowaną Bliskim Wschodem muzykę. W 1975 roku przeprowadziła się do Warszawy. Kora wystąpiła z nimi po raz pierwszy w lutym 1976 w poznańskim klubie „Aspirynka”. Zespół koncertował m.in. z Maciejem Zembatym, a współpraca ta zaowocowała nagraniem przez Korę wokaliz do serialu telewizyjnego „Przyjaciele”, z muzyką Michała Lorenca.
Grupa M-a-M, już w nowym rozszerzonym składzie i pod nową, rozszerzoną nazwą Maanam, pod koniec lat 70. zaczęła grać rocka, a Kora została jej główną wokalistką. Od 1980 była jednym z najważniejszych i najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku w historii polskiej muzyki.
Maanam wydał 11 studyjnych albumów. Zespół wylansował rekordową ilość kilkudziesięciu przebojów, między innymi: Boskie Buenos, O! Nie rób tyle hałasu, Kocham cię, kochanie moje, To tylko tango czy Lucciola w latach 80. oraz Wyjątkowo zimny maj, Zapatrzenie czy Po to jesteś na świecie w latach 90. Kora napisała większość tekstów do piosenek Maanamu.
Po 32 latach działalności zespół zawiesił ją w grudniu 2008.
Kora jest najbardziej rozpoznawalną polską artystką rocka. Odznaczona została Orderem Odrodzenia Polski i Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.