Czwartkowym popołudniem, 21 czerwca, odbył się spacer informacyjny zapowiadający zmiany w parku Skaryszewskim. Podczas spotkania przedstawiciele Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków zaprezentowali plany prac remontowych i rewitalizacji terenów zieleni.
Reklama
Reklama
– Popularny Skaryszak jest jednym z ulubionych parków warszawiaków. Stąd staranne przygotowania i konsultacje wszystkich prac, które chcemy tu przeprowadzić. Co ważne zapowiadane przez nas prace mają charakter remontowy i nie wprowadzą rewolucyjnych zmian w tej przestrzeni – zapowiada Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
W planach remontowych jest m.in. naprawa nawierzchni alejek. Prace mają polegać na wyfrezowaniu starego, zniszczonego asfaltu i położeniu warstwy nowego. Remontowana powierzchnia to ok. 12 000 m2. Dzięki temu goście parku będą mogli znów cieszyć się równą ścieżką do jazdy na rolkach czy spacerów z wózkiem. Oprócz tego w kolejnym etapie robót zostanie przełożony rynsztok wykonany z kamieni brukowych. Aktualnie warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni zbierają oferty przetargowe.
Oś główna parku będzie odnawiana po otrzymaniu decyzji i pozwolenia na budowę. Na całym terenie stare, betonowe kosze zostaną wymienione na nowe. Inwestycja obejmie także wymianę latani. W parku pojawią się oszczędzające prąd pastorały warszawskie.
Losy pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej, obecnie stojącego w alei przy rondzie Waszyngtona, są zależne od stanowiska Muzeum Historii Polski. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, o zabezpieczeniu monumentu, rozpocznie się jego demontaż. Muzeum przejmie pomnik w depozyt. Wszelkie prace remontowe i naprawcze są stale uzgadniane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
– Mamy świadomość, że w parku jest wiele miejsc wymagających naprawy i odtworzenia. Są to np. ogród daliowy na końcu osi głównej czy proszące o remont fontanny „Kapiąca” i „Faun”. Po wykonaniu najważniejszych prac przejdziemy do następnych etapów, żeby przywrócić pierwotną świetność i atrakcyjność całego parku – dodaje Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy
Kolejne etapy prac będą dotyczyły trzech mostków zlokalizowanych w alei osi głównej i obwodnicowej oraz do generalnego remontu balustrady betonowo – metalowej usytuowanej od ul. Zielenieckiej. Docelowo w park będzie wyłożony mineralną, ekologiczną ścieżką, przepuszczającą wodę. Ponadto powstają projekty dla nowych terenów do zabawy dla dzieci, a także inwestycje ekologiczne, wspierające przywrócenie bogactwa fauny parku.
Zieleń jest jedną z największych wartości Warszawy. Stanowi ona około 40% powierzchni stolicy. W Warszawie mamy 27 kompleksów lasów miejskich, 85 parków oraz dziesiątki zieleńców. Wśród nich mamy także unikatowe siedliska, w tym obszary Natura 2000 i rezerwaty przyrody. Dodatkowo to miejsca, w których warszawiacy chętnie spędzają czas wolny. Mieszkańcy mają tam możliwość relaksu, rekreacji, a także uczestnictwa w imprezach rozrywkowych i edukacyjnych.