Sensacyjne spotkanie Trumpa i Kima w Singapurze! „Będziemy mieli wspaniałe relacje”

Nikt nie spodziewał się tak daleko idących kroków na spotkaniu Trumpa i Kima. Jak jednak widać, politycy mogą działać bardzo szybko. Podpisano wstępne porozumienie, nie tylko w sprawie denuklearyzacji półwyspu.

Reklama

Fot. Secretary Pompeo / Twitter

Po dwóch godzinach za zamkniętymi drzwiami, gdzie spotkali się tylko i wyłącznie Donald Trump i Kim Dzong Un, odbyło się spotkanie z gabinetami obu przywódców.

Nie brakowało pochlebstw pod adresem zarówno Trumpa, jak i Kima. Prezydent USA powiedział, że relacje będą wspaniałe, a Kim Dzong Un mówił po podpisaniu porozumienia, że „świat zobaczy zmiany”.

Reklama

Co zawiera porozumienie?

To czteropunktowy dokument:

1. Stany Zjednoczone i Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna zobowiązują się ustanowić nowe stosunki między państwami zgodnie z pragnieniem obu narodów do życia w pokoju i dobrobycie.

2. Stany Zjednoczone i KRLD połączą się w staraniach o zbudowanie trwałego, stabilnego reżimu pokojowego na Półwyspie Koreańskim.

3. Potwierdzając deklarację z Panmundżonu z 27 kwietnia 2018 r., KRLD zobowiązuje się do podjęcia działań na rzecz całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

4. Stany Zjednoczone i KRLD zobowiązują się do ekshumacji zwłok jeńców wojennych i osób zaginionych (z okresu wojny koreańskiej lat 1950-53), jak również natychmiastowy zwrot tych, już zidentyfikowanych.

Źródło: White House / TVN24

Close Menu