Prezydent Andrzej Duda ustanowił 10 nowych Pomników Historii!

  • Post category:Polska

Prezydent Andrzej Duda ustanowił 10 nowych Pomników Historii. M.in. w Rogalinie, Kwidzynie, Lidzbarku Warmińskim, Świętej Lipce, Krasiczynie i Ujeździe.

Reklama

Reklama

Na listę Pomników Historii wpisane zostały: Gdańsk – Twierdza Wisłoujście, Koszuty (gmina Środa Wielkopolska) – zespół dworsko-parkowy, Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy, Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy, Lidzbark Warmiński – zamek biskupów warmińskich, Płock – Wzgórze Tumskie, Rogalin (gmina Mosina) – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem, Strzelno – zespół dawnego klasztoru Norbertanek, Święta Lipka – sanktuarium pielgrzymkowe oraz Ujazd (gmina Iwaniska) – ruiny zamku Krzyżtopór.

Rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii zostały wręczone przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Oprócz prezydenta wzięli w niej udział m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, przewodnicząca Rady Ochrony Zabytków prof. Bogumiła Rouba oraz p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski.

Prezydent podziękował wszystkim, którzy uczestniczą w procesie wpisywania obiektów na listę Pomników Historii. Przypomniał, że chciał, by na 100-lecie odzyskania niepodległości na liście Pomników Historii znalazło się 100 obiektów (obecnie jest ich 91). Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, powiedział, że będzie ich w tym roku nawet ponad 100.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Dotychczas lista ta liczyła 81 obiektów, w tym Kraków – jako historyczny zespół miasta, Biskupin – jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa – z zespołem klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze, a także Grunwald – jako pole bitwy, Wieliczka – kopalnia soli oraz Frombork – z zespołem katedralnym. Obecnie powiększyła się do 91 obiektów.

Koordynatorem realizacji procedury występowania z wnioskiem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie uznania przez Prezydenta RP zabytku nieruchomego za Pomnik Historii jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Podczas piątkowej uroczystości prezydent podziękował także „za opiekę nad tą piękną, zabytkową substancją, nad tymi wielki świadectwami naszej historii, nad tymi wielkimi świadectwami naszych dziejów, czy w ogóle dziejów tych części dzisiejszej Polski, bo przecież nie wszystkie z tych obiektów były zbudowane polskimi rękami, niektóre były zbudowane np. przez Krzyżaków, jak chociażby Kwidzyn, ale to jest bogactwo kultury europejskiej, bogactwo kultury europejskiej, które dzisiaj znajduje się w naszych rękach, które historia, los nam powierzył i dziękuję państwu z całego serca, że o nie dbacie”.

– Chcę powiedzieć, że ogromnie się cieszę i jest to dla mnie wielka satysfakcja, mam nadzieję, że z tym większą radością i z tym większym zainteresowaniem nasi rodacy i turyści z zagranicy będą przybywali, żeby te państwa perełki w naszej historii, kultury, podziwiać – zaznaczył Andrzej Duda.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP