Rocznica ŚDM w Krakowie – sprawdź program

  • Post category:Polska

Około 10 tys. osób zarejestrowało do tej pory swój udział w obchodach pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na sobotę 29 lipca zaplanowano katechezę dla młodych, koncert w TAURON Arenie Kraków, a w niedzielę 30 lipca – mszę św. w sanktuarium Jana Pawła II. Wydarzenie dopełnia akcja „Experience Kraków Again!”, w ramach której miasto zaprosiło sześciu losowo wybranych pielgrzymów z Włoch i Hiszpanii.

Reklama

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Pierwszym pielgrzymem, który pojawi się w Krakowie będzie Carmine z Włoch. Wyląduje na lotnisku w Balicach w środę 26 lipca o godz. 15.15. Kolejna będzie Marta, która na lotnisku pojawi się w czwartek, 27 lipca o godz. 21.40. W piątek, 28 lipca o godz. 14.15 powitamy Elene i Marianne, a o 23.30 Verónice. W sobotę, 29 lipca o godz. 16.15 do zaproszonych pielgrzymów dołączy Pelayo.

Reklama

Przez tydzień pielgrzymi będą poznawać Kraków zarówno od strony religijnej, jak i świeckiej. Zobaczą m.in.: bazylikę Mariacką, katedrę na Wawelu, opactwo w Tyńcu oraz okno papieskie na Franciszkańskiej 3. Zwiedzą także Muzeum Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, podziemia Rynku oraz gmach główny Muzeum Narodowego i „Damę z gronostajem”. Główną atrakcją będzie sobotni koncert w TAURON Arenie Kraków z okazji rocznicy ŚDM. W niedzielę, po mszy świętej w Centrum Jana Pawła II, pojadą do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej.

To nie wszystkie atrakcje, które przygotowało miasto. – Pielgrzymi wejdą na kopiec Kościuszki, odwiedzą Ogród Doświadczeń i pojadą na wycieczkę rowerową wzdłuż bulwarów nad Wisłą. Planujemy też krótki rejs statkiem. Rok temu nie udało im się odwiedzić Wieliczki, tym razem zwiedzą kopalnię soli – mówi Elżbieta Kantor, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki.

Rocznica ŚDM to nie tylko zwiedzanie – goście przypomną sobie smak polskich potraw, nie zabraknie więc pierogów, żurku, rosołu, sernika i wadowickich kremówek.

Program:

sobota, 29 lipca

godz. 13.00 animacje przed katechezą – kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej, ul. Meissnera 20

godz. 14.00–16.00 abp Marek Jędraszewski: katecheza dla młodzieży – kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej, ul. Meissnera 20

godz. 18.00 koncert – TAURON Arena Kraków (otwarcie bram o godz. 16.00)

Oprawa muzyczna: Adam Sztaba – dyrygent i aranżer. Wystąpią: TGD, Krzysztof Iwaneczko, Arkadio i Anita Lipnicka. Wieczór poprowadzą m.in. Marika i Jasiek Mela. Podczas koncertu zostanie wręczona nagroda Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”.

niedziela, 30 lipca

godz. 12.30 msza św. pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego – Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach