Nie żyje znany raper. Popełnił samobójstwo. Prokuratura wszczyna dochodzenie w tej sprawie

  • Post category:Polska

Nie żyje znany warszawski raper  Tomasz Chada. Nagrywał z takimi gwiazdami jak Peja, Kaczy, RX, Bezczel czy Pih. Karierę rozpoczynał w grupie Molesta Ewenement. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo, jednak prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Reklama

16 marca muzyk przerwał swoją trasę koncertową.

Reklama

Niedługo potem okazało się że wyskoczył on z okna szpitala psychiatrycznego i przewieziono go do szpitala w Mysłowicach. Niestety obrażenia kręgosłupa okazały się zbyt poważne i Tomasz Chada zmarł 19 marca. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Kariera

Chada działalność artystyczną rozpoczął jako nastolatek. W wieku siedemnastu lat nagrał debiutancki utwór „W-WA miasto stołeczne”. Rok później wystąpił gościnnie na płycie warszawskiej Molesta Ewenement pt. Skandal. Raper wystąpił w trzech utworach. Na przełomie lat 1998-1999 Chada wraz z Kaczym założył duet Proceder, którego wspólny album mimo zapowiedzi nie został nigdy wydany. W latach 1998-2000 Chada współpracował z DJ 600V, w efekcie której utwory rapera znalazły się na takich płytach, jak SzejsetkilovoltStyl reprezentacji pierwszej ligi czy Hiphopowy raport z osiedla 2000. Po długiej nieobecności na scenie Chada zaangażował się w realizację albumu razem z białostockim raperem znanym jako Pih. Wspólna płyta raperów pt. O Nas, Dla Was ukazała się w 2003 roku.

W marcu 2011 roku ukazała się reedycja albumu Proceder pod nazwą Proceder Plus z dodatkowym utworem „Nie jestem tu od wczoraj” do którego powstał teledysk oraz remiks do utworu „Obrachunek moralny”. 27 maja 2011 ukazał się drugi studyjny album pt. WGW. Na płycie znalazło się 19 premierowych utworów oraz dwa remiksy. Nagrania były promowane teledyskiem do utworu „Rap najlepszej marki” z gościnnym udziałem rapera Małolata. Kolejny teledysk został zrealizowany do utworu „Na tych osiedlach 2”. Z kolei jako trzeci teledysk ukazała się piosenka „Czemu?” z gościnnym udziałem Eldo.

Jesienią 2011 roku, Tomasz Chada ogłosił, że rozpoczął pracę nad kolejnym, trzecim solowym albumem pt. Jeden z Was. W zeszłym roku, w warszawskim studiu eReM Studio nagrany został utwór pt. „Sześciogwiazdkowy skurwiel”, który był kontynuacją nagrania z albumu WGW. Podobnie jak w pierwowzorze, tak i w tej części gościnnie pojawili się Diox i Hades z HiFi Bandy, 29 października opublikowano teledysk do tej piosenki. 10 kwietnia 2012 r. wydano promocyjny utwór pt. „Kartki i myśli”, promujący nadchodzący album. Powstał do niego klip. Dziesięć dni później został opublikowany utwór tytułowy promujący trzeci album solowy rapera. W utworze oprócz Chady wystąpili Sokół i piosenkarz Kay.

W 2009 roku kilka dni przed premierą solowego albumu Chady, zatytułowanego Proceder, sąd odwiesił ciążący na Chadzie wyrok 22 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wkrótce potem raper został osadzony w zakładzie karnym w Bydgoszczy. Wytwórnia Step Records wystosowała w tej sprawie oficjalne oświadczenie, informujące słuchaczy o zaistniałej sytuacji. Z powodu aresztowania Chady nie odbyły się planowane zdjęcia do dwóch teledysków. Solowy album rapera był promowany piosenkami „Na tych osiedlach”, „Nie byłoby tematu”, „Czas rozliczeń” oraz „Chada puszcza w miasto solo”. Debiut spotkał się z dużym entuzjazmem fanów oraz recenzentów. Latem 2010 roku raper został zwolniony z zakładu karnego.

Od czerwca 2012 roku w Grodkowie odbywał wyrok trzech lat pozbawienia wolności. Raper został skazany za napaść i pobicie. W międzyczasie zapadł wyrok w sprawie za kradzież oraz posłużenie się dokumentem innej osoby, za co skazany został na kolejne dwa lata. Korzystając z przepustek w odbywaniu kary w zakładzie karnym rozpoczął pracę nad kolejną płytą. 24 grudnia 2013 został udostępniony singel pt. „Syn Bogdana” z albumu pod tym samym tytułem, którego premiera odbyła się 25 kwietnia 2014 roku. W grudniu 2013 roku nie wrócił z przepustki do zakładu karnego. W lipcu 2014 roku sąd wydał list gończy w celu doprowadzenia 36-latka do miejsca odbywania kary. W lutym 2015 roku raper został zatrzymany w okolicach Żywca i doprowadzony do zakładu karnego. Zatrzymano go pod zarzutem kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu i zniszczenia mienia. 9 sierpnia 2017 skończył odbywanie kary i rozpoczął trasę koncertową.

Źródło życiorysu: Wikipedia