Dziewczynka wpadła do górskiego potoku. Ruszył jej na ratunek i uratował życie

  • Post category:Polska

Asp. szt. Sylwester Napierała będąc z rodziną na urlopie w górach pomógł małej dziewczynce, która podczas zimowych zabaw wpadła do górskiego potoku. Reagując na krzyki zrozpaczonej matki rzucił się z pomocą i razem z drugim mężczyzną wydostał dziewczynkę z wody. Zastępca dyżurnego z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu udowodnił, że policjantem się jest a nie się bywa.

Reklama

Fot. Policja

Asp. szt. Sylwester Napierała to policjant z wielkim doświadczeniem. Od samego początku swojej służby, którą rozpoczął 18 lat temu, związany był z Wydziałem Prewencji. Początkowo pełnił służbę w Ogniwie Patrolowym, po siedmiu latach został dzielnicowym, najpierw na terenie Międzyrzecza, a później w gminie Trzciel.

Reklama

Przez cztery kolejne lata pełnił służbę w wydziale Ruchu Drogowego międzyrzeckiej komendy, natomiast od lipca 2017 roku został zastępcą dyżurnego i pełni służbę na stanowisku kierowania w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Przez cały okres swojej służby udowadniał, że jest policjantem z krwi i kości. Dzięki jego zaangażowaniu zostało zatrzymanych wielu niebezpiecznych przestępców, nietrzeźwych kierujących oraz włamywaczy.

Swoją postawą udowodnił, że policjantem się jest, a nie bywa. Będąc razem ze swoją rodziną na feriach zimowych w Czechach, nie zawahał się ani chwili, gdy zauważył, że mała dziewczynka zjeżdżając na sankach, wjechała w las a później spadła ze skarpy. Okazało się, że sanki skręciły, przejechały obok drzew i zatrzymały się w górskim potoku. Pomimo kilkudziesięciu osób znajdujących się w tym miejscu, na krzyki zrozpaczonej matki zareagowało tylko dwóch mężczyzn. W śród nich był asp. szt. Sylwester Napierała. Natychmiast rzucił się na pomoc i pokonując skarpę razem z drugim mężczyzną, wydostał dziewczynkę z wody i przekazał rodzinie. Na szczęście nic poważnego jej się nie stało. Policjant twierdzi, że nie czuje się bohaterem, a jego zachowanie to był normalny odruch. Jak dodał nie wyobraża sobie, aby w podobnych sytuacjach można było zareagować inaczej.

Wartą przypomnienia jest również interwencja asp. szt. Sylwestra Napierały z kwietnia 2014 roku, gdy pełniąc służbę na drodze, razem z kolegą nakazali kierowcy zatrzymać się do kontroli, ten jednak na widok radiowozu przyspieszył usiłując potrącić jednego z policjantów. Mundurowi, w celu zatrzymania rozpędzonego auta, oddali cztery strzały. Po tym rozpoczęli pościg za uciekającym samochodem. W działaniach wzięli również udział policjanci ze Skwierzyny. W wyniku wspólnie prowadzonej akcji mężczyzna został zmuszony do zatrzymania BMW, a następnie wybiegł z auta starając się uciekać pieszo. Podczas tej próby został jednak ujęty przez mundurowych. Dalsze czynności przeprowadzone przez policję pozwoliły potwierdzić, że BMW zostało wcześniej skradzione na terenie Niemiec.

Źródło: asp. Justyna Łętowska

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu