Tragedia w Kędzierzynie-Kożlu. Nie żyje dwóch mężczyzn. Uwazajcie!

  • Post category:Polska

Kędzierzyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci 2 mężczyzn. Jej prawdopodobną przyczyną było zatrucie tlenkiem węgla. Policjanci i strażacy kolejny raz apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Reklama

Fot. Pixabay

 

Reklama

Do nieszczęśliwego wypadku doszło 10 stycznia, w jednym z domów jednorodzinnych, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. W silnie zadymionym budynku, na parterze, strażacy odnaleźli ciała dwóch mężczyzn w wieku 52 i 57 lat. Pracujący na miejscu policjanci ustalili, że mężczyźni ogrzewali dom piecem węglowym typu koza. Prawdopodobną przyczyną ich śmierci było zatrucie tlenkiem węgla spowodowane niedrożnym przewodem wentylacyjnym. Ciała mężczyzn zostały zabezpieczone do sekcji zwłok. Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratury wyjaśniają wszystkie okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.

Pamiętajmy, że obiekty budowlane, w tym domy jednorodzinne, powinny być poddawane przez właściciela kontrolom stanu technicznego przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Taką kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Zaniedbanie tego obowiązku, stwarza przede wszystkim realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Pamiętać należy, że jest również zagrożone karą grzywny.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i emitowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Takie urządzenie podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który wbrew obiegowej opinii jest BEZBARWNY i BEZWONNY. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć. Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut.

Warto poznać i zastosować kilka najważniejszych zasad, które mogą uchronić przed zatruciem:

1.Robić systematyczne – przynajmniej raz w roku, przeglądy urządzeń wytwarzających ciepło.

2.Przeglądy muszą robić osoby posiadające aktualne kwalifikacje.

3.Pamiętać o przeglądzie kominiarskim, również raz w roku.

4.Dbać o prawidłowy napływ powietrza czyli tlenu do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych.