Najbardziej zadłużony konsument, notowany w Krajowym Rejestrze Długów, ma do oddania 45,3 mln złotych – wynika z danych KRD. Gdy do jego długu doda się niespłacone zobowiązania dłużników-rekordzistów z każdego województwa, kwota wzrasta do ponad 122 mln złotych.
Reklama
Reklama
Jak podał KRD, wśród liderów zadłużenia przeważają mężczyźni – 13 na 17 konsumentów z najwyższymi długami to panowie. W większości przypadków o odzyskanie pieniędzy od nich starają się fundusze sekurytyzacyjne, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli. W sumie zadłużenie rekordzistów przekracza 122 mln zł, a na ten dług złożyło się 17 osób – wynika z danych KRD.
„Aby stworzyć to zestawienie, braliśmy pod uwagę po jednym konsumencie z każdego województwa z najwyższą kwotą długu. Do tych nierzetelnych płatników dołączyliśmy również jednego mężczyznę, którego zadłużenie okazało się być najwyższym z długów konsumentów notowanych w KRD. Niestety, wierzyciel tego pana nie podał jego adresu zamieszkania. Z analizy danych wynika, że średnia wieku najbardziej zadłużonych konsumentów wynosi 53 lata. W gronie rekordzistów przeważają mężczyźni – stanowią oni 76 proc. dłużników z największymi długami” – wyjaśnił, cytowany w komunikacie, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.
Najczęściej ich wierzycielami są fundusze sekurytyzacyjne, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli – wynika z danych KRD. Na ten krok decydują się najchętniej banki, ale także firmy telekomunikacyjne czy energetyczne. Jak wskazał KRD, lista zainteresowanych odzyskaniem pieniędzy jest jednak dłuższa. Znajdują się na niej również przedsiębiorstwa z branży budowlanej czy finansowej, firmy windykacyjne, a także gminy.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny