Ukraińscy naukowcy modelowali rozprzestrzenianie się promieniowania w razie wypadku w Zaporożu – niestety śmiercionośna chmura radioaktywna może dotrzeć nad Polskę i do naszego miasta.
Reklama
Reklama
Ukrainian scientists modeled the spread of radiation in the event of an accident at the Zaporizhzhia NPP.
Under the weather conditions of August 15-18, radioactive contamination would primarily affect Ukraine, but would also affect neighboring states. pic.twitter.com/frJbJghqc0
— ТРУХА⚡️English (@TpyxaNews) August 18, 2022
„W warunkach pogodowych z 15-18 sierpnia skażenie radioaktywne dotknęłoby przede wszystkim Ukrainę, ale również dotknęłoby sąsiednie państwa.” – czytamy.
Prezydent Ukrainy odniósł się do sytuacji w Zaporożu. Zaporoska Elektrownia Jądrowa Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest największą elektrownią jądrową w Europie i jedną z 10 największych na świecie. Katastrofa może oznaczać tragedię dla Polski.
„Sytuacja z Zaporoską Elektrownią Atomową jest obecnie najtrudniejsza w historii. Szantaż nuklearny, to typowa strategia Rosji, a potencjalna awaria w elektrowni może 10-krotnie przewyższyć katastrofy w Fukushimie i Czarnobylu.” – powiedział prezydent Ukrainy.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest największą elektrownią jądrową w Europie i jedną z 10 największych na świecie. Został zbudowany przez Związek Radziecki w pobliżu miasta Enerhodar, na południowym brzegu Zalewu Kachowka na rzece Dniepr. Jest obsługiwany przez Energoatom, który zarządza także trzema innymi elektrowniami jądrowymi na Ukrainie.
Elektrownia posiada 6 ciśnieniowych reaktorów jądrowych na wodę lekką (PWR) VVER-1000, z których każdy jest zasilany 235U (LEU) i wytwarza 950 MWe, co daje łączną moc wyjściową 5700 MWe. Pierwsza piątka została sukcesywnie uruchomiona w latach 1985-1989, a szósta została dodana w 1995 roku. Elektrownia wytwarza prawie połowę krajowej energii elektrycznej pochodzącej z energii jądrowej i ponad jedną piątą całkowitej energii elektrycznej wytwarzanej na Ukrainie. W pobliżu znajduje się elektrownia cieplna Zaporoże.
4 marca 2022 r. elektrownie jądrowe i cieplne zostały zdobyte przez siły rosyjskie podczas bitwy pod Enerhodarem podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r. Od 12 marca 2022 roku zakład jest podobno kontrolowany przez rosyjską firmę Rosatom. Elektrownia jest nadal obsługiwana przez ukraińskich pracowników, pod rosyjskim nadzorem