– Polska będzie bezpiecznym schronieniem dla uchodźców z Ukrainy. Dopóki sytuacja na Ukrainie nie wróci do normalności, każdy Ukrainiec szukający schronienia na terenie Polski je znajdzie – powiedział minister Mariusz Kamiński. Szef MSWiA na konferencji prasowej (27 lutego br.) mówił o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Informacje w tym zakresie przedstawili także: wiceminister Paweł Szefernaker, wiceminister Błażej Poboży oraz gen. dyw. SG Tomasz Praga – komendant główny Straży Granicznej.
Reklama
Reklama
Minister Mariusz Kamiński podkreślił, że uchodźcy z Ukrainy zawsze mogą liczyć na pomoc z Polski.
Spodziewamy się jeszcze większego napływu bezbronnych, pełnych obaw o swoje życie obywateli Ukrainy. Cała Polska będzie pomagała Ukrainie – to jest nasz obowiązek, który wypełnimy
– zadeklarował.
Szef MSWiA mówił też o solidarności z narodem ukraińskim. Przypomniał, że agresja Rosji na Ukrainę trwa już czwarty dzień.
Polacy w pełni rozumieją tę walkę i chcemy powiedzieć jasno: to jest również walka w obronie naszej wolności
– powiedział minister Mariusz Kamiński.
Wiceminister Paweł Szefernaker poinformował, że we wszystkich województwach zostaną dzisiaj uruchomione punkty recepcyjne.
Osoby, które przekraczają granicę, chcą jak najszybciej dostać się w głąb kraju, a pomocy szukają dopiero w innych województwach. Dzisiaj we wszystkich województwach w naszym kraju uruchomimy punkty recepcyjne, takie jak przy granicy
– zapowiedział.
Przypomniał, że wczoraj (26 lutego br.) we wszystkich stolicach województw oraz na Lotnisku im. Fryderyka Chopina powstały punkty informacyjne. Uchodźcy z Ukrainy otrzymują w nich podstawowe informacje o tym, jak uzyskać wsparcie w Polsce. Sekretarz stanu w MSWiA przedstawił też szczegóły pomocy, jaką otrzymują w Polsce uchodźcy z Ukrainy. W alercie RCB znajduje się informacja, że Polska w razie potrzeby za darmo zapewni opiekę medyczną oraz nocleg wraz z transportem.
Wiceminister Paweł Szefernaker zaapelował również do osób, które chcą przekazać pomoc materialną dla uchodźców z Ukrainy.
Pomoc dla uchodźców musi być skoordynowana przez wojewodów. W ten sposób pomożemy wszystkim, którzy tego wsparcia potrzebują
– podkreślił.
Pomoc medyczna dla Ukrainy
Wiceminister Błażej Poboży poinformował, że dzisiaj z pierwszego kursu wrócił pociąg medyczny przygotowany, by przewozić rannych z Ukrainy. To inicjatywa m.in. KPRM, ministerstwa zdrowia, ministerstwa infrastruktury oraz MSWiA. Początkowo pierwszy przejazd pociągu miał być testowy. Ze względu na trudną sytuację, pociąg wrócił z grupą ponad sześciuset uchodźców (matek i dzieci), które uciekały przed konfliktem zbrojnym.
Jest tutaj szczególnie zaangażowany Centralny Szpital Kliniczny MSWiA. Dr Artur Zaczyński, szef Szpitala Narodowego organizuje miejsce, w którym będzie możliwe przyjmowanie rannych uchodźców z Ukrainy. Możliwe jest każdorazowo przyjęcie nawet 200 pacjentów
– poinformował wiceminister Błażej Poboży.
Podsekretarz stanu w MSWiA wyjaśnił też, że ranni po wstępnym zaopiekowaniu w Szpitalu Narodowym będą diagnozowani i przekazywani do innych placówek ochrony zdrowia.
Komendant główny Straż Granicznej podkreślił, że przejścia na odcinku granicy polsko-ukraińskiej są czynne i pracują normalnie. Zapewnił, że wszystkie osoby, które będą potrzebowały pomocy, zostaną przyjęte na terytorium Polski.
Od czwartku prawie 200 tys. osób uciekających z Ukrainy otrzymało pomoc na terenie naszej ojczyzny
– powiedział gen. dyw. SG Tomasz Praga.