Japońscy naukowcy apelują, by wpisać go na listę „wariantów niepokojących”. Jednocześnie ostrzegają, że wariant Lambda może być jeszcze groźniejszy niż Delta.
Reklama
Reklama
„Wariant Lambda koronawirusa, po raz pierwszy wykryty w Peru, a obecnie rozprzestrzeniający się w Ameryce Południowej, jest wysoce zakaźny i dużo bardziej odporny na szczepionki niż oryginalna wersja wirusa” – twierdzą Japończycy.
Pierwsze próbki wariantu Lambda wykryto w Peru w grudniu 2020 r., a do kwietnia 2021 r. ponad osiemdziesiąt procent nowych przypadków COVID-19 w Peru pochodziło z nowego wariantu. W połowie czerwca 2021 r. 90,6% nowych przypadków COVID-19 w Arequipie i 78,1% nowych przypadków w Cusco to wariant Lambda, według peruwiańskiego Ministerstwa Zdrowia. W tym czasie wariant Lambda rozprzestrzenił się również w całej Ameryce Południowej i został wykryty łącznie w dwudziestu dziewięciu krajach, zwłaszcza w Argentynie, Chile i Ekwadorze.
WHO określiła wariant Lambda jako „wariant zainteresowania” 14 czerwca 2021 r.
6 lipca 2021 r. Australia zgłosiła swój pierwszy przypadek wariantu Lambda u podróżnika z zagranicy, który w kwietniu przebywał w hotelu kwarantanny w Nowej Południowej Walii.
19 lipca 2021 r. Teksas zgłosił swój pierwszy przypadek wariantu Lambda.[12]
22 lipca 2021 r. Floryda zgłosiła 126 skumulowanych potwierdzonych przypadków wariantu Lambda. 28 lipca 2021 r. naukowcy z Uniwersytetu w Miami ogłosili, że losowe pobieranie próbek wykazało, że 3% pacjentów z COVID-19 w Jackson Memorial Health System i w UHealth Tower Uniwersytetu w Miami zostało zarażonych tym wirusem.
5 sierpnia 2021 r. Luizjana zgłosiła swój pierwszy przypadek wariantu Lambda.
7 sierpnia 2021 r. Japonia potwierdziła swój pierwszy przypadek wariantu Lambda, a zarażona osoba przybyła do Japonii z Peru 20 lipca.