Najczęstsze przewinienia rowerzystów to wymuszanie pierwszeństwa, niestosowanie się do znaków drogowych, przekraczanie prędkości i niezachowywanie odpowiedniej ostrożności.
Reklama
Reklama
Według Ustawy o ruchu drogowym kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych, przy czym ma zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, zaś jeśli drogi dla rowerów, lub drogi dla rowerów i pieszych nie ma, wówczas ma poruszać się poboczem, a jeżeli nie jest to możliwe, to jezdnią.
Według danych policji rowerzyści najczęściej nie przestrzegają pierwszeństwa przejazdu (518 wypadków), nieprawidłowo skręcają (118 wypadków) i nie dostosowują prędkości do warunków ruchu (116 wypadków).
W 2017 roku rowerzyści spowodowali aż 1546 wypadków drogowych, w których zginęło 119 osób, a ucierpiało 1481. Chociaż większość wypadków wydarzyła się w terenie zabudowanym, to więcej ofiar śmiertelnych było poza tym terenem.
Problemem dla policji z ustaleniem rowerzystów łamiących przepisy jest brak rejestracji tych jednośladów. Z tego powodu policja najczęściej może interweniować tylko na miejscu zdarzenia, ponieważ później bardzo trudno jest zidentyfikować sprawcę.
Rowerzyści, którzy nie przestrzegają przepisów i znaków drogowych mogą zostać ukarani 100-złotowym mandatem, ale jeśli policjant uzna, że taka kara jest zbyt niska, wówczas może skierować sprawę do sądu.
Źródło: portalsamorzadowy.pl