W okresie od 01-14.03.2019 r. do Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych na terenie województwa mazowieckiego zgłoszono 75 nowych przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę w powiatach: warszawskim – 46, warszawskim zachodnim – 9, wołomińskim – 4, mińskim – 4, radomskim – 3, pruszkowskim – 2, ostrołęckim – 1, wyszkowskim – 1, pułtuskim – 1, grodziskim – 1, garwolińskim – 1, ostrowskim – 1, nowodworskim – 1.
Reklama
Reklama
Osoby, które zachorowały w w/w okresie, to dorośli w wieku od 21 do 57 lat (56 osób) i dzieci
w wieku od 2 tygodni do 16 lat (19 osób).
Wśród zgłoszonych chorych 44 osoby nie były szczepione przeciwko odrze.
Wśród chorych 4 osoby to obcokrajowcy.
W w/w okresie na terenie województwa mazowieckiego odnotowano 3 ogniska epidemiczne zachorowań na odrę w powiatach: warszawskim (3 osoby), mińskim (2 osoby), ostrołęckim (2 osoby)
Od początku roku nie odnotowano zgonów z powodu powikłań po zachorowaniu na odrę.
Od 1 stycznia 2019 roku w ramach nadzoru nad otoczeniem osób chorych zaszczepiono przeciwko odrze 1444 osoby.
Łącznie od początku roku do WSSE w Warszawie wpłynęło 211 zgłoszeń podejrzeń lub zachorowań na odrę. Dotychczas potwierdzono 78 przypadków zachorowań.
Wszystkie zgłoszenia napływające do inspekcji sanitarnej są weryfikowane i przekazywane do Głównego Inspektora Sanitarnego oraz, w meldunkach dwutygodniowych, do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH).
Po weryfikacji dane liczbowe mogą ulec zmianie ze względu na wykluczenie części przypadków.
Na stronie http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html NIZP-PZH prezentuje zweryfikowane dane z poszczególnych województw.
W ramach prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych, w każdym przypadku zgłoszenia zachorowania lub podejrzenia zachorowania na odrę, prowadzone są działania mające na celu ustalenie osób z kontaktu z chorym, określenie statusu uodpornienia tych osób oraz weryfikację laboratoryjną przypadku. Nieuodpornione osoby z otoczenia chorego na odrę są kierowane przez inspekcję sanitarną na szczepienia z nadzoru.
Szybkość i skuteczność wdrożenia działań przez inspekcję sanitarną jest uzależniona
od niezwłocznego zgłaszania zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę przez lekarzy, do których trafiają pacjenci.
Bieżące szczegółowe informacje na temat konkretnych przypadków zachorowań zgłoszonych do inspekcji sanitarnej oraz podejmowanych czynności przeciwepidemicznych posiadają właściwi państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni.