Zorza polarna na polskim niebie! Gdzie ją zobaczymy?

  • Post category:Polska

Zorza polarna, czyli zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, która ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym(dwubiegunowym).Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne na półkuli północnej obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

Reklama

Reklama

Fot. Pixabay

Zjawisko to będzie widoczne niestety tylko nad Polskim morzem w nocy z 27 na 28 lutego i zacznie się od 22:00-04:00.

Dzisiejszej nocy mogą wystąpić warunki sprzyjające obserwacjom zorzy polarnej na średnich szerokościach geograficznych. Mieszkańcy Polski północnej i być może centralnej mogę mieć szansę na obserwacje tego niecodziennego dla naszego kraju zjawiska.

W późnych godzinach wieczornych w Ziemię uderzy strumień tzw. wiatru słonecznego – to plazma uwalniająca się ze Słońca przez dziurę koronalną (wyrwę w polu magnetycznym naszej gwiazdy). Składający się on przede wszystkim z protonów, elektronów i cząstek alfa.

Zdarzenie samo w sobie nie jest niebezpieczne i zdarza się kilka razy w miesiącu. Jego wynikiem są zaburzenia ziemskiego pola magnetycznego (tzw. burze magnetyczne), których efektem są silne zorze polarne na dużych szerokościach geograficznych. Przy burzach magnetycznych o większej sile, zorze mogą być obserwowane nisko nad horyzontem również na średnich szerokościach geograficznych (w tym w Polsce).

Dzisiejsze zdarzenie jest wywołane jedną z największych dziur koronalnych jakie możemy obserwować na Słońcu w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Podczas jej ekspozycji na Ziemię pod koniec stycznia i w grudniu wywoływała silne burze magnetyczne. Pozwalały one na obserwacje zorzy również z Polski. Dziś scenariusz może się powtórzyć.

‼️ Czego możemy się spodziewać?
 Zorza polarna obserwowane z Polski są dużo słabsze od tych obserwowanych na dalekiej północy Europy. Możemy spodziewać się, że jeśli zorza się w ogóle pojawi, to w formie delikatnej poświaty nisko nad północnym horyzontem.

 Raczej na pewno nie będziemy w stanie dostrzec kolorów zorzy, będzie ona zbyt słaba. Bez większego trudu uchwycimy je jednak na zdjęciach z dłuższym czasem ekspozycji.

Zorza nie będzie z nami przez całą noc! Pojawi się tylko podczas momentu jej największej aktywności. Może on wystąpić pomiędzy 22:00 a 4:00 rano. W praktyce zwykle wydarza się to pomiędzy 23:00, a 01:00. Nie jest to jednak zasadą i należy być czujnym w ciągu całego czasu obowiązywania alertu zorzowego.

Rozbłysk zorzy polarnej może trwać od kilku do kilkunastu minut. Nie sposób go przewidzieć. Jedyną szansą na jego zobaczenie jest utrzymanie ciągłej czujności i gotowości.

‼️ Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad na dzisiejszą nocą:

 Największe szanse na obserwacje będą mieli obserwatorzy na północy kraju. Jeśli tylko możesz – udaj się na polskie wybrzeże. Na zorze możesz jednak zapolować również nad jeziorem czy na rozległej łące lub polu. Ważne, aby mieć widok na otwarty, północny horyzont.

 Poszukaj ciemnego miejsca, sztuczne światła na północnym horyzoncie mogą uniemożliwić obserwacje zorzy polarnej. Najlepszym miejscem jest nadmorska plaża.

 Ubierz się ciepło, na zorzę może przyjść ci poczekać nawet kilka godzin. Może pojawić się znienacka w ciągu kilkudziesięciu sekund i utrzymywać się na niebie przez zaledwie kilka minut. Musisz być czujny!

 Miej przygotowany aparat fotograficzny. Ustaw go wcześniej na statywie, przygotuj odpowiednie ustawienia ekspozycji, wykonaj kilka zdjęć testowych – wszystko po to, aby w momencie fotografowania zorzy nie tracić czasu na eksperymenty z ustawieniami aparatu. Nie będzie na to czasu!

Zorza polarna może być zbyt słaba aby dostrzec ją nieuzbrojonym okiem. Istnieje szansa, że dostrzeżesz ją wyłącznie na kilkusekundowych ekspozycjach fotograficznych. Dlatego co kilka minut wykonuj testową fotografię.