Częstochowa: Rusza budowa aquaparku za astronomiczną kwotę!

  • Post category:Polska

Park Wodny – element miejskiego programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa” – ma zostać oddany do użytku w czerwcu 2020 roku. Oprócz wodnych atrakcji zaoferuje m.in. bardzo urozmaiconą strefę spa, taras wypoczynkowy i część gastronomiczną. Budowa wraz z projektem kosztuje łącznie 51,5 mln zł.

Reklama

Reklama

Fot. UM Częstochowa

Inwestycja jest realizowana w formule „projektuj-buduj” w sąsiedztwie Pływalni Letniej MOSiR przu ul. Dekabrystów. Oprócz budowy samego budynku Parku Wodnego, obejmie ona budowę dróg wewnętrznych, parkingów, chodników oraz infrastruktury technicznej.

– To inwestycja, która Częstochowie się należy – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas symbolicznego wbicia łopaty pod budowę parku. – Jest odpowiedzią na zgłaszane przez lata w ankietach i sondażach wnioski mieszkańców, którzy wskazywali Park Wodny jako jedną z ważniejszych potrzeb. Oczekują oni – obok innych inwestycji – także realizacji projektów poszerzających możliwości aktywnego odpoczynku, relaksu, atrakcyjnego spędzania wolnego czasu.

Budynek Parku Wodnego – o prostej bryle i płaskim dachu – będzie miał trzy kondygnacje oraz podpiwniczenie, w którym znajdzie się 46 miejsc parkingowych – z 227 łącznie planowanych. Usytuowany będzie dłuższym bokiem równolegle do ul. Dekabrystów. Kształt budynku i jego lokalizacja umożliwi pozostawienie maksymalnie dużych powierzchni plażowych między nim a istniejącą Pływalnią Letnią. Po stronie wschodniej znajdzie się plac gospodarczy z wejściami technicznymi. Hala basenowa powstanie po południowo-zachodniej stronie budynku Parku Wodnego. Planowane w niej obszerne przeszklenia zapewnią dobre, naturalne oświetlenie oraz rozległe widoki na przyległy teren.

– Staraliśmy się, już na etapie koncepcji, a później projektowania, aby mogło tu powstać miejsce przyjazne każdej grupie wiekowej. Postawiliśmy też na takie rozwiązania techniczne, które obniżą koszty funkcjonowania obiektu – podkreśla zastępca prezydenta Częstochowy Jarosław Marszałek.

W centrum hali basenowej znajdzie się niecka rekreacyjna z atrakcjami wodnymi. Wydzielono także mniejsze strefy – dziką i leniwą rzekę, grotę sztucznej fali, część ze sztuczną falą wytwarzaną za pomocą kuli, strefę z masażami pod- i nawodnymi oraz gejzerami powietrznymi, a także strefę relaksu z leżankami i ławeczkami z masażem. W pobliżu niecki rekreacyjnej zaplanowano baseny z hydromasażem oraz miejsca wypoczynku na leżakach. Nie zabraknie strefy z brodzikiem dla dzieci.

Na parterze budynku znajdą się punkty kasowe oraz szatnie wyposażone w 227 szafek dla 554 osób, 20 przebieralni (w tym jedna dla osób niepełnosprawnych) oraz dodatkowo 2 szatnie dla grup zorganizowanych (łącznie 105 osób) i 3 przebieralnie (w tym jedna dla osób niepełnosprawnych).

Na piętrze zlokalizowano z kolei strefę spa, a także taras relaksacyjny z placem zabaw oraz część gastronomiczną – z barem ,,suchym” i ,,mokrym” – na antresoli. Strefa spa obejmie pomieszczenia odnowy biologicznej – saunę suchą fińską, biosaunę z solą, łaźnię kamienną i rzymską, caldarium (czyli odmianę łaźni parowej z nieco niższymi temperaturami), saunę 4 żywiołów, grotę lodową, saunę ,,infrared” (z promiennikami podczerwonymi zamiast pieca), grotę solną, basenik schładzający, basen solankowy czy – obecne w wielu kompleksach spa – prysznice „atrakcji i doznań” z rozmaitymi programami kąpieli, którym towarzyszą efekty świetlne oraz odgłosy natury.

Na piętrze przewidziano także część administracyjną. W piwnicach znajdą się natomiast pomieszczenia techniczne, socjalne, magazynowe oraz parking.

Łączny koszt wykonania prac projektowo-budowlanych to 51 mln 537 tys. zł. Planowany termin zakończenia budowy to 26 czerwca 2020 roku. Robotami zajmuje się konsorcjum firm CZ.P.B.P. „Przemysłówka” S.A. i Z.R.B. „Kar-Bud”. Inwestorem zastępczym jest konsorcjum firm W.P.I „Wudimeks” Sp. z o.o. i Z.P.U.H. „Primex”.

– Nie mamy zbyt wiele czasu. Pozostała nam końcówka bieżącego roku i cały przyszły. Na rok 2020 chcemy zostawić prace wykończeniowe. Od jutra zabieramy się do pracy. Deklarujemy, że realizacja przebiegnie rzetelnie i w terminie – zaznaczył Andrzej Stępień przedstawiciel głównego wykonawcy inwestycji, czyli częstochowskiej „Przemysłówki”.

Trzeba przypomnieć, że rozpoczęcie robót oznacza ograniczenie terenu dostępnego dla osób korzystających z Pływalni Letniej. Niedostępne będą zatem boiska do siatkówki plażowej, plac zabaw dla dzieci oraz znaczna część trawiastego terenu. Trzeba też liczyć się z ruchem pojazdów wjeżdżających na plac budowy i wyjeżdżających z niego oraz odgłosami prowadzonych prac.