„Spójrz z nami w niebo! Nadlatują Perseidy. Jak co roku, w nocy z 12 na 13 sierpnia Ziemia znajdzie się w chmurze drobin materii, pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Właśnie wtedy możemy obserwować wielki astronomiczny spektakl – maksimum roju Perseidów. To meteory, nazywane potocznie spadającymi gwiazdami. Spotkajmy się w parku przy Centrum Nauki Kopernik i oglądajmy je razem!” – zaprasza Centrum Nauki Kopernik.
Reklama
Reklama
Perseidy (PER) – jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Jego przeciętna aktywność w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR.
Są one obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.