Co to jest gorączka Ebola? Jest to choroba wirusowa występująca rzadko, jednakże charakteryzująca się bardzo wysoką śmiertelnością sięgającą ponad 90%. Obecnie Ebola wykryto w Demokratycznej Republice Konga.
Reklama
Reklama
Wirus Ebola szerzy się najłatwiej pomiędzy ludźmi wraz z krwią lub wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej. Wirus Ebola jest obecny w krwi, ślinie, moczu, kale, a także w nasieniu.
Przeniesienie wirusa Ebola następuje także przez kontakt z chorym/padłym zwierzęciem (zwykle w czasie bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem lub jego płynami ustrojowymi, podczas obróbki tusz upolowanych zwierząt czy spożycia surowego lub niedogotowanego mięsa dzikich zwierząt).
Po okresie inkubacji trwającym od 2 do 21 dni, pojawiają się objawy grypopodobne (gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni, stawów, bóle gardła, osłabienie), które bardzo szybko nasilają się. Następnie pojawia się biegunka, wymioty, bóle brzucha, niekiedy wysypka, zaczerwienie oczu oraz objawy krwotoczne (krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne).
W trakcie pobytu
Osoby podróżujące w region zachorowań powinny zachować następujące środki ostrożności:
- przestrzegać zasad higieny rąk (np. myć ręce z użyciem mydła lub roztworów alkoholowych),
- unikać wszelkich kontaktów z osobami chorymi lub ciałami osób zmarłych,
- unikać przygodnych kontaktów płciowych – a w przypadku podjęcia takiego ryzyka stosować zabezpieczenia,
- unikać wszelkich kontaktów z dzikimi zwierzętami (w szczególności z małpami, gatunkami leśnych antylop, gryzoniami, nietoperzami), również z ciałami padłych zwierząt,
- nie spożywać mięsa dzikich zwierząt,
- dokładne myć i obierać warzywa oraz owoce przed ich spożyciem,
- zrezygnować z odwiedzania miejsc bytowania nietoperzy (np. jaskiń, kopalni, schronów),
- w razie zachorowania w trakcie pobytu niezwłocznie zasięgnij porady lekarskiej.
Po powrocie
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych w ciągu 21 dni po powrocie należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, informując o przebytej podróży.