Mieszkanie dla młodych: Wnioski o wsparcie wkładu własnego już w sierpniu

  • Post category:Polska

Składanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będzie możliwe jeszcze w sierpniu – informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Reklama

Reklama

Fot. pixabay

Dofinansowanie wkładu własnego przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy dla młodych ludzi w nabyciu pierwszego mieszkania podpisana w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę.

„Chcemy pomóc polskim rodzinom w pozyskiwaniu mieszkań, dlatego oprócz prac nad programem Mieszkanie Plus przygotowaliśmy projekt, który umożliwi pełne wykorzystanie dostępnych środków w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki temu kolejne tysiące rodzin będą mogły nabyć własne mieszkanie” – ocenił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Jak przekazał resort infrastruktury, nowelizacja umożliwi pełne wykorzystanie środków na wypłaty dofinansowania wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego przeznaczonego na zakup mieszkania (lub wkład budowlany), poprzez wznowienie przyjmowania wniosków o dofinansowanie z terminem wypłaty wsparcia jeszcze w 2017 r.

„Według wstępnych informacji Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi informację o wznowieniu przyjmowania wniosków 7 sierpnia 2017 r., co umożliwi składanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z terminem wypłaty wsparcia w bieżącym roku od 8 sierpnia 2017 r.” – zapowiedział resort w komunikacie.

W ocenie ministerstwa ustawa pozwoli na wsparcie w zakupie mieszkania dla ok. 4 tys. gospodarstw domowych, które zgodnie z obowiązującymi przepisami mogłyby w 2018 r. zostać pozbawione możliwości uzyskania tej formy pomocy mieszkaniowej.

Resort poinformował, że obecnie stosowany mechanizm wstrzymywania przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w sytuacji osiągnięcia przez kwotę wynikającą ze złożonych wniosków poziomu 95 proc. limitu, powoduje niewykorzystywanie limitu w całości, mimo ciągłego dużego zainteresowania.

„Przyczyną niepełnego wykorzystania limitu są indywidualne decyzje części wnioskodawców, którzy np. wycofali złożone wnioski lub nie zdecydowali się na zawarcie umowy kredytu” – zaznaczyło ministerstwo.