Zmiany klimatu są coraz bardziej dostrzegalne. Ostrego mrozu i śniegu nie odczuliśmy praktycznie w ogóle przez ostatnich 10 lat, jesień i wiosna przechodzą niezauważalnie, a lato z roku na rok bije rekordy wysokich temperatur. Dlatego też o klimatyzacji warto pomyśleć już teraz.
Reklama
Reklama
Jest środek zimy i rzadko kto myśli w tym czasie o klimatyzacji. Niesłusznie. O ile w tamtym roku nie mogliśmy narzekać na długotrwałe upały, o tyle dwa lata temu zasypialiśmy i budziliśmy się w upale. Temperatura w domach i mieszkaniach rzadko spadała poniżej 30 stopni. Nagrzane mury bardzo wolno oddawały ciepło. Najbardziej odczuwalne było to w budynkach okładanych dodatkowo np. styropianem, a takich w całej Polsce jest bardzo, bardzo wiele.
Według prognoz temperatura w Polsce w lato będzie systematycznie rosła i upalnych dni będzie tylko przybywać. Dlatego większość z nas w lato chciałaby uciec od wszechobecnego upału. Niestety nie zawsze jest to możliwe. O ile w większości biur, centrów handlowych czy samochodów, klimatyzacja stała się już standardem, o tyle w domu nie jest już tak popularna. W świadomości niektórych osób utarło się bowiem, że jest to rozwiązanie bardzo drogie i skomplikowane. Nic bardziej mylnego, o ile tylko pomyślimy o niej wcześniej.
Jak się za to zabrać?
Najpierw musimy wybrać klimatyzator. Jest wiele różnych typów od tradycyjnych, naściennych, przez innowacyjne, aż do rozwiązań minimalistycznych. Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych producentów sprzętu np. www.lg.com/pl.
Należy zwrócić uwagę na funkcje i dobrać je do naszych potrzeb. Większość wysokiej klasy klimatyzatorów ma za zadanie nie tylko chłodzić, ale także ogrzewać pomieszczenie. Co ważne, niektóre z nich mają także funkcje oczyszczania powietrza. W miastach, gdzie smog osiąga wysokie poziomy jest to świetne rozwiązanie, zwłaszcza, że możemy zamknąć obieg powietrza i oczyścić już to, co znalazło się wewnątrz mieszkania.
Potem należy zająć się montażem. Tu można najwięcej oszczędzić. Można wynegocjować nie tylko cenę, ale także zaoszczędzić sporo czasu. Technicy w zimie mają mniej pracy. W wiosnę i lato ekipy zajmujące się klimatyzacją mają pełne ręce roboty i dlatego podejmują się tylko dużych zleceń.
Dobry fachowiec pomoże zaproponować Wam odpowiedni montaż tak, by pasował do wymarzonej klimatyzacji.