Kategorie: Polska

Potrzebne są dodatkowe szpitale? Mamy ich 1423 w całej Polsce!

Reklama

">

Trzy sale operacyjne na każdej kondygnacji z dodatkowymi umywalkami, sala gimnastyczna z oddzielnym wejściem i łącznikiem, szerokie drzwi dostosowane do noszy. Architekci z PRL starannie wszystko zaplanowali. Dzięki ich pracy mamy teraz w Polsce 1423 dodatkowe szpitale, które w dobie pandemii mogą pomóc nam w walce o zdrowie chorych. 

Fot. Twoja-Praga

 

Szkoła tysiąclecia, właśc. szkoła-pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego – szkoła wzniesiona w ramach programu oświatowego realizowanego w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego (1966). Szkoły te budowano ze środków pochodzących z budżetu państwa oraz środków społecznych. Miały pełnić dwie funkcje: w czasach pokoju miały służyć jako miejsce edukacji, w czasach wojny miały być szpitalami i tak też je budowano.

W trakcie prowadzenia akcji budowy szkół zaczęły pojawiać się plotki o ich zastosowaniu na wypadek wojny. Ich źródłem były najprawdopodobniej doświadczenia z czasów II wojny światowej i okresu tuż po wojnie. Wiele budynków szkolnych zostało wówczas przemienionych na prowizoryczne koszary albo magazyny wojskowe.

W przypadku szkół budowanych w latach sześćdziesiątych plotki te mają jednak potwierdzenie. W roku 1957 Ministerstwo Oświaty porozumiewało się z Departamentem Wojskowym Ministerstwa Zdrowia w celu „zwiększenia liczby szkół, które miałyby być wykorzystane na prowizoryczne szpitale”. Efektem tej współpracy było stworzenie szczegółowej instrukcji, która dotyczyła uzgodnionych obiektów szkolnych. Ustalone są w niej takie szczegóły, jak szerokość drzwi dostosowana do noszy, dostęp do umywalek w prowizorycznych salach operacyjnych, lub dostęp do instalacji umożliwiający podłączenie aparatu rentgenowskiego. Ustalenia te nie odnoszą się jednak wyłącznie do szkół tysiąclecia, ale do wszystkich gmachów szkolnych, które były budowane w tamtym okresie.

Dziś nie wszystkie tysiąclatki służą jako szkoły. W Warszawie na Kobielskiej 5 w budynku po szkole podstawowej znajduje się siedziba Straży Miejskiej. Dodatkowo lokalizacja szkoły wydaje się wprost idealna – w pobliżu szpitala wojskowego na Szaserów.  Budynek mógłby służyć jako wsparcie dla placówki.

„To idealny pomysł” – mówi radny Marek Borkowski (PiS) w rozmowie z Warszawą w Pigułce. „W obecnym czasie dodatkowi szpital jest nam o wiele bardziej potrzebny niż Straż Miejska”. Radny uściśla jednak. że do stworzenia szpitala nie wystarczy jedynie budynek, ale wykorzystanie go byłoby dobrym krokiem do stworzenia dodatkowych łóżek dla pacjentów.

Reklama

">
Leave a Comment
Share
Published by
To Się Dzieje

Recent Posts

Oszuści sięgają do Twojego portfela. Jak można stracić pieniądze?

Jednym z popularnych oszustw finansowych jest oszustwo na krytowaluty. Oszustwa na kryptowalutach przybierają różne formy.…

1 rok ago

Nie dajmy się grypie i przeziębieniom. Proste triki pomogą wzmocnić odporność organizmu

Przeziębienie i grypa są chorobami wirusowymi, które działają podobnie, ale są również wyraźnie różne. Przeziębienie…

1 rok ago

Uwaga! Popularna metoda oszustwa! Możesz stracić swoje oszczędności!

Oszustwo „na Blika” staje się obecnie jedną z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy. Niemal każdego dnia…

1 rok ago

„Anioł stróż”! W ten sposób można stracić życie! Nagranie stało się viralem [WIDEO]

Na Twitterze ludzie masowo udostępniają nagranie z dzieckiem, która prawdopodobnie cudem uniknęło śmierci. Film okazał…

1 rok ago

Jutro Rosja ma przejąć terytoria Ukrainy! O jakie obszary chodzi?

"Ceremonia podpisania traktatów o przystąpieniu nowych terytoriów do Federacji Rosyjskiej odbędzie się 30 września na…

2 lata ago

Amerykański raper Coolio nie żyje. Dramatyczne kulisy śmierci legendy lat 90-tych

Nie żyje amerykański raper Coolio. Zmarł w Los Angeles w wieku 59 lat. Był popularny…

2 lata ago

Ta strona uzywa ciasteczek