Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bezpieczeństwie gazowym – informuje kancelaria prezydenta.
Informacja w sprawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu
Ustawa wprowadza zmiany do ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (dalej: „Prawo energetyczne”). Ustawa wskazuje ministra właściwego do spraw energii jako organ właściwy w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1938 z dnia 25 października 2017 r. dotyczącego środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 994/2010 (dalej: „rozporządzenie 2017/1938”). Minister ten obowiązany będzie do opracowania dokumentów w postaci planu działań zapobiegawczych i planu na wypadek sytuacji nadzwyczajnej, o których mowa odpowiednio w art. 7 ust. 3 i art. 8 ust. 2 rozporządzenia 2017/1938. Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych będą obowiązane do uwzględniania planu działań zapobiegawczych przy opracowywaniu projektów planów rozwoju. Obowiązkiem opracowywania planu rozwoju objęcie zostaną także operatorzy systemu magazynowania paliw gazowych. Plan taki będzie opracowywany na okres 10 lat i co 2 lata podlegał będzie aktualizacji. Plan i jego aktualizacje będą uzgadniane z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, zwanym dalej „Prezesem URE”, działającym w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw energii. Operator systemu magazynowania corocznie, do dnia 30 kwietnia, przedkładał będzie ministrowi właściwemu do spraw energii oraz Prezesowi URE sprawozdanie z realizacji planu.
Ustawa określa także, że operator systemu dystrybucyjnego gazowego albo przesyłowego gazowego, w przypadku planowanej zmiany rodzaju dostarczanego paliwa gazowego w sieci gazowej z gazu ziemnego zaazotowanego na gaz ziemny wysokometanowy, będzie obowiązany poinformować odbiorcę końcowego paliw gazowych, przyłączonego odpowiednio do sieci dystrybucyjnej albo przesyłowej gazowej, o terminie tej zmiany oraz o konieczności dostosowania lub wymiany instalacji i urządzeń do odbioru gazu ziemnego zaazotowanego na instalacje i urządzenia do odbioru gazu ziemnego wysokometanowego. Określono także zasady postępowania odbiorcy końcowego paliw gazowych po otrzymaniu takiej informacji – w szczególności wskazując, że w przypadku odbiorców objętych ochroną taryfową koszty takiego dostosowania lub takiej wymiany instalacji poniesie operator systemu dystrybucyjnego gazowego (pozostali odbiorcy poniosą te koszty we własnym zakresie). Koszty te, w przypadku poniesienia ich przez tego operatora, uwzględniane będą przy ustalaniu przez niego taryf dla paliw gazowych.
Ustawa ponadto:
Ustawa wprowadza także zmiany w ustawie z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym. Zmiany te polegają na:
Ustawa wprowadza także zmiany do:
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów wydłużających okres utrzymania w mocy aktów wykonawczych wydanych na podstawie art. 9 ust. 3 i 4 ustawy – Prawo energetyczne, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Jednym z popularnych oszustw finansowych jest oszustwo na krytowaluty. Oszustwa na kryptowalutach przybierają różne formy.…
Przeziębienie i grypa są chorobami wirusowymi, które działają podobnie, ale są również wyraźnie różne. Przeziębienie…
Oszustwo „na Blika” staje się obecnie jedną z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy. Niemal każdego dnia…
Na Twitterze ludzie masowo udostępniają nagranie z dzieckiem, która prawdopodobnie cudem uniknęło śmierci. Film okazał…
"Ceremonia podpisania traktatów o przystąpieniu nowych terytoriów do Federacji Rosyjskiej odbędzie się 30 września na…
Nie żyje amerykański raper Coolio. Zmarł w Los Angeles w wieku 59 lat. Był popularny…
Ta strona uzywa ciasteczek
Leave a Comment