Podczas naszych wizyt we Lwowie widzieliśmy jak polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi remonty zabytków z czasów, kiedy Lwów był polski. Podczas gdy Warszawa została zniszczona, Lwów nie ucierpiał tak bardzo i dzięki temu Polacy mogą poczuć przedwojennego ducha polskich miast podczas wizyt w mieście.
Po II Wojnie Światowej decyzją Józefa Stalina Lwów znalazł się w granicach Związku Radzieckiego, a po jego upadku wszedł w skład niepodległej Ukrainy.
Jak powiedział nam Pan Andrzej, mieszkaniec Lwowa podczas wspólnego spaceru w grudniu uliczkami miasta to właśnie we Lwowie znajduje się 80% zabytków Ukrainy, z czego większość to perły polskiej architektury międzywojennej.
Polskie ślady to nie tylko cmentarz Łyczakowski czy Cmentarz Orląt Lwowskich, ale także wiele zabytków, które mogą zostać bezpowrotnie stracone.
Mieszkańcy miasta chronią je jak mogą i zabezpieczają przez okupantem.
Niszczeniu zabytków sprzeciwiają się polscy konserwatorzy, którzy wystosowali apel samorządowych konserwatorów zabytków wobec rosyjskich niszczycielskich zbrodni w Ukrainie:
Jednym z popularnych oszustw finansowych jest oszustwo na krytowaluty. Oszustwa na kryptowalutach przybierają różne formy.…
Przeziębienie i grypa są chorobami wirusowymi, które działają podobnie, ale są również wyraźnie różne. Przeziębienie…
Oszustwo „na Blika” staje się obecnie jedną z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy. Niemal każdego dnia…
Na Twitterze ludzie masowo udostępniają nagranie z dzieckiem, która prawdopodobnie cudem uniknęło śmierci. Film okazał…
"Ceremonia podpisania traktatów o przystąpieniu nowych terytoriów do Federacji Rosyjskiej odbędzie się 30 września na…
Nie żyje amerykański raper Coolio. Zmarł w Los Angeles w wieku 59 lat. Był popularny…
Ta strona uzywa ciasteczek
Leave a Comment