O konkretne działania w walce z pandemią oraz konsultacje zmian z samorządami zwracają się do rządu wspólnie Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich.
– Sytuacja jest dramatyczna. Domagamy się konsultacji, strategii i odpowiedzi na nasze pytania – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
13 października odbyło się spotkanie online premiera z prezydentami miast. Mimo apeli i próśb samorządowców doszło do niego dopiero po wielu miesiącach, w trakcie których miasta bardzo aktywnie wspomagały działania rządu w walce z COVID-19. Prowadziły własne działania oraz ponosiły wysokie koszty w walce z pandemią. Jednak na spotkaniu premier nie odpowiedział na szereg pytań przedstawicieli samorządów: co z hybrydowym działaniem szkół, wsparciem dyrektorów, dostępem do sanepidów, możliwością otwarcia szpitali polowych, szczepieniami nauczycieli…
„Z żalem stwierdzamy, że w dalszym ciągu nie jesteśmy przez rząd traktowani po partnersku, mimo że razem tworzymy administrację publiczną. Nie mamy żadnych informacji co do planów wynikających z rządowej strategii walki z pandemią, o wielu decyzjach dowiadujemy się z konferencji prasowych. W ostatniej chwili przekazuje się nam zalecenia dla szkół, a nawet wprowadza podległość straży miejskich wojewodom” – czytamy we wspólnym oświadczeniu UMP i ZMP po spotkaniu.
Z kolei dziś przedstawiciele miast rozmawiali z Michałem Cieślakiem, minister ds. rozwoju samorządu terytorialnego. Przekazali mu dokument z postulatami samorządów ws. walki z pandemią.
Prezydenci wskazują konkretne problemy
Efekty obu spotkań podsumowali wspólnie prezydenci miast: Warszawy – Rafał Trzaskowski, Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz, Białegostoku – Tadeusz Truskolaski i Poznania – Jacek Jaśkowiak.
– Jesteśmy gotowi do współpracy, od samego początku epidemii. Wcześniej ostatnie spotkanie z premierem miało miejsce pół roku temu. Mieliśmy wrażenie, że nie ma konsultacji, jest ogólna rozmowa. Na mnóstwo pytań szczegółowych dotyczących szczepień czy szpitali polowych odpowiedzi nie było – zauważył Rafał Trzaskowski. – Nam zależy, by samorządy traktować poważnie, bo sytuacja jest dramatyczna. Chodzi nam o to, by nas uprzedzać o decyzjach i konsultować je z nami. I przede wszystkim rząd powinien być gotowy do odpowiedzi na te pytania – dodał prezydent Warszawy.
– Czujemy, że jesteśmy spychani na margines życia publicznego, a to przecież my reprezentujemy naszych mieszkańców – mówił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich.
Aleksandra Dulkiewicz wskazała przede wszystkim na niezwykle trudną sytuację w oświacie: – Gdy w wielu klasach nie ma uczniów, nie ma nauczycieli konkretnych przedmiotów, czyli połowa programu lekcyjnego wypada, to nie można twierdzić, że jest to normalna sytuacja.
Dulkiewicz: Potrzebne wsparcie dla dyrektorów
Jak podkreśliła, samorządy od dawna proszą, by dyrektorzy samodzielnie mogli decydować o nauczaniu hybrydowym: – Potrzebna jest zmiana rozporządzenia, które weszło w życie w połowie sierpnia. Mówi ono, że włączyć edukację zdalną dyrektor może dopiero po opinii sanepidu, nawet jeśli szkoła znajduje się w strefie czerwonej. Dziś dyrektor jest ubezwłasnowolniony.
– Liczyliśmy na jakieś nowe pomysły, projekty a nade wszystko na strategię. To, o co my apelujemy to wszystkie ręce na pokład. My na poziomie lokalnym sobie radzimy, ale prosimy, by na statku był kapitan – podkreśliła prezydent Gdańska.
– Rozmowa z premierem wywołała irytację części samorządowców, szczególnie tych niezależnych – ocenił z kolei Jacek Jaśkowiak. – Mamy nadzieję, że premier wyciągnął jakieś wnioski. Można było sanepid wzmocnić i finansowo, i ilościowo, i rzeczowo. W tym samozadowoleniu premier nie ma dostępu do informacji od mieszkańców, którzy próbują się 200 razy dodzwonić do sanepidu. Nie ma wiedzy, w jak ciężkich warunkach pracują pracownicy służby zdrowia i pracownicy sanepidu – podkreślił prezydent Poznania.
Postulaty samorządowców ws. walki z pandemią:
– zbudowania skutecznej sieci podmiotów leczniczych przygotowanych na zwiększone zapotrzebowanie na usługi medyczne związane z walką z COVID 19;
– znaczącego zwiększenia skali przeprowadzanych testów na COVID 19, w tym m.in. dla personelu medycznego, mieszkańców i personelu domów pomocy społecznej, pracowników socjalnych, pracowników szkół, przedszkoli i żłobków, funkcjonariuszy straży miejskiej i innych osób, których charakter pracy wiąże się z kontaktami z dużą liczbą osób;
– objęcia szczepieniami przeciwko grypie większych grupy pracowników, szczególnie tych, którzy mają lub mogą mieć kontakt z dużą liczbą osób, co podnosi ryzyko zakażenia COVID 19;
– zwiększenia skuteczności kwarantanny;
– odblokowania podstawowej opieki zdrowotnej, która jest dziś najsłabszym ogniwem systemu ochrony zdrowia (dostępność do lekarzy pierwszego kontaktu jest utrudniona, a teleporada stała się jedyną formą kontaktu z lekarzem, choć w zamierzeniach resortu zdrowia miała być wyjątkiem);
– zmian w prowadzeniu placówek edukacyjnych, w tym uelastycznienia i zwiększenia uprawnień dyrekto- rów, aby mogli oni skuteczniej reagować na konkretne sytuacje epidemiczne, zwłaszcza wobec starszych uczniów, których objęcie nauką zdalną nie spowoduje dezorganizacji życia rodzinnego oraz dodatkowych kosztów;
– stworzenia efektywnego systemu nauki zdalnej (który w przyszłości mogłyby również stać się częścią normalnego procesu nauczania), a także wprowadzenia korekt w podstawach programowych, których realizacja w obecnym kształcie, w warunkach pandemii nie jest możliwa.
Jednym z popularnych oszustw finansowych jest oszustwo na krytowaluty. Oszustwa na kryptowalutach przybierają różne formy.…
Przeziębienie i grypa są chorobami wirusowymi, które działają podobnie, ale są również wyraźnie różne. Przeziębienie…
Oszustwo „na Blika” staje się obecnie jedną z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy. Niemal każdego dnia…
Na Twitterze ludzie masowo udostępniają nagranie z dzieckiem, która prawdopodobnie cudem uniknęło śmierci. Film okazał…
"Ceremonia podpisania traktatów o przystąpieniu nowych terytoriów do Federacji Rosyjskiej odbędzie się 30 września na…
Nie żyje amerykański raper Coolio. Zmarł w Los Angeles w wieku 59 lat. Był popularny…
Ta strona uzywa ciasteczek
Leave a Comment