Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie przedstawia aktualne informacje dot. zgłoszonych przez lekarzy do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych podejrzeń lub zachorowań na odrę w województwie mazowieckim w okresie od 10 października do 14 grudnia 2018 r.:
W ww. okresie zgłoszono do inspekcji sanitarnej ogółem 125 przypadków podejrzeń lub zachorowań na odrę. W 27 przypadkach zachorowanie na odrę zostało wykluczone na podstawie przeprowadzonych badań.
Z powyższego wynika, że obecnie mamy stwierdzonych 98 zachorowań na odrę lub przypadków podejrzeń będących w trakcie weryfikacji.
W ostatnim tygodniu tj. od 08 do 14.12.2018 r. zarejestrowano 21 nowych przypadków podejrzeń/zachorowań na odrę w powiatach: warszawskim – 12 zachorowań, pruszkowskim – 1, legionowskim – 1, siedleckim – 1, węgrowskim – 2, makowskim – 1, piaseczyńskim – 1, grodziskim -1
i wołomińskim – 1.
W w/w okresie na terenie województwa mazowieckiego odnotowano dwa ogniska zachorowań na odrę: pierwsze – 2 osoby (ognisko domowe) w powiecie węgrowskim, drugie – 7 osób w Warszawie.
W ramach prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych, w każdym przypadku zgłoszenia podejrzenia lub zachorowania na odrę prowadzone są działania mające na celu ustalenie osób
z kontaktu z chorym, określenie statusu uodpornienia tych osób oraz weryfikację laboratoryjną przypadku. Nieuodpornione osoby z otoczenia chorego na odrę są kierowane przez inspekcję sanitarną na szczepienia z nadzoru.
W wyniku działań podejmowanych przez organy inspekcji sanitarnej dotychczas zaszczepiono 810 osób, które były narażone na styczność z osobą chorą lub podejrzaną o zachorowanie na odrę.
W ostatnim tygodniu zaszczepiono 52 osoby, w tym 21 osób w ramach działań podjętych w ognisku zachorowań na odrę w Warszawie.
Osoby, które zachorowały w ostatnim okresie, to dzieci w wieku od 7 miesięcy do 16 lat (15 osób) oraz dorośli w wieku 19- 50 lat (6 osób). Wśród chorych 15 osób nie było szczepionych przeciwko odrze. Sześcioro chorych to obywatele Rosji. Wśród 21 nowych przypadków zgłoszonych w ostatnim tygodniu 13 osób było hospitalizowanych.
Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie nie prowadzą w swoich siedzibach kwalifikacji medycznej pacjentów do szczepień oraz nie wykonują szczepień. W tym celu zostały wyznaczone w każdym powiecie punkty szczepień.
Szybkość i skuteczność wdrożenia działań przez inspekcję sanitarną jest uzależniona
od niezwłocznego zgłaszania podejrzeń/zachorowań na odrę przez lekarzy, do których trafiają pacjenci.
Bieżące szczegółowe informacje na temat zgłoszonych w październiku i listopadzie przypadków zachorowań oraz podejmowanych czynności przeciwepidemicznych posiadają państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni w Pruszkowie, Warszawie, Piasecznie, Żyrardowie, Grójcu, Grodzisku Mazowieckim, Mławie, Otwocku, Kozienicach, Mińsku Mazowieckim, Sochaczewie, Garwolinie, Wołominie, Siedlcach, Legionowie, Makowie Mazowieckim, Ostrołęce, Węgrowie i powiecie warszawskim zachodnim.
Jednym z popularnych oszustw finansowych jest oszustwo na krytowaluty. Oszustwa na kryptowalutach przybierają różne formy.…
Przeziębienie i grypa są chorobami wirusowymi, które działają podobnie, ale są również wyraźnie różne. Przeziębienie…
Oszustwo „na Blika” staje się obecnie jedną z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy. Niemal każdego dnia…
Na Twitterze ludzie masowo udostępniają nagranie z dzieckiem, która prawdopodobnie cudem uniknęło śmierci. Film okazał…
"Ceremonia podpisania traktatów o przystąpieniu nowych terytoriów do Federacji Rosyjskiej odbędzie się 30 września na…
Nie żyje amerykański raper Coolio. Zmarł w Los Angeles w wieku 59 lat. Był popularny…
Ta strona uzywa ciasteczek
Leave a Comment