Dwoje członków grupy przestępczej – 20-latkę i 50-latka, obywateli Mołdawii – zatrzymali policjanci Biura do walki z Cyberprzestepczością Komendy Głównej Policji. Grupa działająca na terenie Warszawy wykorzystywała wirusy komputerowe do infekowania telefonów komórkowych klientów polskich banków i kradła pieniądze z ich rachunków.
Jak wynika z informacji uzyskanych przez policjantów pionu do walki z cyberprzestępczością członkowie grupy działali na terenie Warszawy, ale nie można wykluczyć, że pokrzywdzonymi są również mieszkańcy innych miejscowości.
W ciągu kilku ostatnich miesięcy przestępcy byli aktywni w stosunku do użytkowników jednego z popularnych systemów operacyjnych używanych w telefonach komórkowych.
Na platformie programów dostępnych dla tych użytkowników dostępna była darmowa aplikacja, która posiadała funkcje niezgodne z oficjalnym opisem.
Oprogramowanie to wymuszało fikcyjną aktualizację systemu operacyjnego telefonu, a sprawcy w toku symulacji tego procesu uzyskiwali w sposób nieuprawniony hasło i login do bankowości internetowej. Ponadto oprogramowanie wymuszało nadawanie uprawnień na wysyłanie i odbieranie komunikatów SMS, co w efekcie pozwalało sprawcom przechwytywać wiadomości autoryzacyjne umożliwiające zlecenie operacji bankowych. Działanie wirusów obejmowało również to, że po wszystkim aplikacja przywracała zainfekowany telefon do ustawień fabrycznych niszcząc ślady przestępstwa.
Wirusy przekierowywały wyprowadzone bez wiedzy ich właścicieli pieniądze na rachunki zdefiniowane w kodzie wirusa. Rachunki te zakładane były w Polsce przez obywateli Mołdawii z użyciem fałszywych rumuńskich paszportów. Sprawcy jednorazowo bezprawnie pozyskiwali po około 20 tys. złotych. Członkowie grupy na terytorium Polski przemieszczali się samochodem o mołdawskich numerach rejestracyjnych.
Jako pierwszy w ręce policjantów wpadł 50-latek, który w centrum Warszawy posługiwał się podejrzanym pojazdem, a w toku dalszych sprawdzeń zlokalizowano i zatrzymano również 20-letnią kobietę, która posługując się fałszywym paszportem w jednym z oddziałów bankowych w Warszawie usiłowała wypłacić pieniądze pochodzące z przestępstwa.
Podczas przeszukań przeprowadzonych z udziałem policjantów Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV, ujawniono różne fałszywe dokumenty wydane poza granicami RP i gotówkę spakowaną w nierównych porcjach w koperty, co odzwierciedlało dokonane w ostatnim czasie bezprawne wypłaty. Należy szacować, że grupa zdołała okraść tylko w ostatnim czasie kilkadziesiąt rachunków bankowych obywateli Polski.
1 lipca 2018 roku decyzją Sądu Rejonowego Warszawa Wola zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.
Policjanci zwracają się do osób, które w ostatnim czasie utraciły pieniądze w wyniku przestępstwa o opisanym wyżej mechanizmie, z prośbą o kontakt drogą e-mail z Biurem do Walki z Cyberprzestępczością KGP na adres: cyber-kgp@policja.gov.pl.
Jednym z popularnych oszustw finansowych jest oszustwo na krytowaluty. Oszustwa na kryptowalutach przybierają różne formy.…
Przeziębienie i grypa są chorobami wirusowymi, które działają podobnie, ale są również wyraźnie różne. Przeziębienie…
Oszustwo „na Blika” staje się obecnie jedną z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy. Niemal każdego dnia…
Na Twitterze ludzie masowo udostępniają nagranie z dzieckiem, która prawdopodobnie cudem uniknęło śmierci. Film okazał…
"Ceremonia podpisania traktatów o przystąpieniu nowych terytoriów do Federacji Rosyjskiej odbędzie się 30 września na…
Nie żyje amerykański raper Coolio. Zmarł w Los Angeles w wieku 59 lat. Był popularny…
Ta strona uzywa ciasteczek
Leave a Comment