Dziś w całej Polsce prognozowane są na dziś silne burze i opady deszczu. Na drogach będzie ślisko, więc zalecamy ostrożną jazdę.
„Burze tutaj podobnie jak i na obszarze całej Polski, będą powstawać przy wyraźnym oddziaływaniu niżu górnego, zasycając od niego duże pokłady wilgoci. W środowisku silnego pionowego gradientu temperatury, pojawi się dość duża chwiejność termodynamiczna Mu Cape o wartościach do 2100 j/kg (śr. 1000-1800 j/kg), (LI -7). Wspomaganiem dużej ilości mocno uwodnionej (PW do 36 mm) i chwiejnej masy powietrza, będą dość wyraźne pionowe uskoki wiatru w profilu 0-1 km (10-14 m/s), oraz w zachodniej połowie obszaru uskoki w profilu 1-6 km (DLS 12-18 m/s). O wysokim potencjale pojawienia się superkomórek burzowych świadczy zwiększona skrętność wiatru, szczególnie nad obszarem Warmii do 180 m2/s2. Kluczem zapalnym do rozwoju silnych burz, będzie wysokie nasycenie wilgoci w profilu 700-900 hPa, prognozowane w pasmie środkowym kraju.
W powyższych warunkach, prognozuje się powstania pasma silnych burz superkomórkowych, wzdłuż linii konwergencji wiatru, oraz pojedynczych izolowanych burz pulsacyjnych poza tym obszarem. Dokładnie położenie linii zbieżności wiatru, jest niewiadome. Warto tutaj spojrzeć na model UM, który się wyróżnia i widzi tą strefę poza obszarem największej chwiejności, przez co powstało by oddzielne pasmo burz w rejonie zachodnich Kujaw (patrz pomarańczowa linia). Superkomórki mogłyby nieść przede wszystkim zagrożenie, opadami dużego gradu o średnicy nawet powyżej 5 cm oraz bardzo ulewnymi opadami deszczu (20-50 l wody na m2), co przy ich dość stacjonarnym charakterze, mogłoby doprowadzić do dużych podtopień i zalań. Podczas zjawisk microburst i downburst, porywy wiatru mogą przekraczać nawet 100 km/h. Szacuje, ze najwięcej groźnych zjawisk, pojawi się nad Warmią, gdzie warunki wyróżniają się na tle pozostałych województw i tam szansa na najsilniejsze ośrodki jest zdecydowanie najwyższa. Konwekcja zacznie się rozwijać prawdopodobnie już przed południem i potrwa przez cały dzień aż to godzin późno nocnych. KI index wcale nie jest nad obszarem 1 stopnia zagrożenia taki wysoki, co potwierdza nadal sporą niepewność w wyliczeniach na dzień jutrzejszy.
(Pozostały obszar)
Tutaj nadal mamy do czynienia z chwiejną masą powietrza, lokalnie Mu Cape wyniesie nawet 1000 j/kg. Problem pojawia się za to w postaci niedoboru wilgoci w profilu 500-700 hPa oraz prognozowanego zachmurzenia we wschodniej połowie obszaru. Szczególnie problem zalegających chmur warstwowych dotyczyć może Podkarpacia. Jeżeli dojdzie do rozwoju burz, to prognozuje się kilka izolowanych stacjonarnych komórek burzowych, których głównym zagrożeniem były by ulewne opady deszczu do 25 l wody, powodując podtopienia oraz opady gradu o średnicy do 3-4 cm. W mniejszym stopniu zagrożenia niosły by silne porywy wiatru, które mogłyby wynosić do 90-100 km/h. Zjawiska tutaj będą najliczniejsze w godzinach popołudniowych i wieczornych.” – czytamy w prognozie Info Meteo WW stolica
Jednym z popularnych oszustw finansowych jest oszustwo na krytowaluty. Oszustwa na kryptowalutach przybierają różne formy.…
Przeziębienie i grypa są chorobami wirusowymi, które działają podobnie, ale są również wyraźnie różne. Przeziębienie…
Oszustwo „na Blika” staje się obecnie jedną z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy. Niemal każdego dnia…
Na Twitterze ludzie masowo udostępniają nagranie z dzieckiem, która prawdopodobnie cudem uniknęło śmierci. Film okazał…
"Ceremonia podpisania traktatów o przystąpieniu nowych terytoriów do Federacji Rosyjskiej odbędzie się 30 września na…
Nie żyje amerykański raper Coolio. Zmarł w Los Angeles w wieku 59 lat. Był popularny…
Ta strona uzywa ciasteczek
Leave a Comment