Policjanci CBŚP zatrzymali 21 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT w związku z obrotem bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi. Śledczy szacują, że grupa mogła wyłudzić ponad 200 mln zł podatku VAT. Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli majątek o wartości ponad 141 milionów złotych.
Funkcjonariusze z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą od ponad roku.
Z ich ustaleń wynika, że jej członkowie zajmowali się fikcyjną działalnością gospodarczą, by wyłudzić nienależny zwrot podatku VAT. Terenem działania grupy były podmioty gospodarcze zarejestrowane w różnych częściach kraju, ale także firmy ze Słowacji i Czech. Przestępczy proceder prowadzony był poprzez łańcuch firm założonych na tzw. „słupy”, obrót „pustymi fakturami”, a także wyłudzanie kredytów bankowych i pranie pieniędzy.
Policjanci CBŚP ustalili, że członkowie grupy w trakcie prowadzonej działalności, poprzez kolejne podmioty gospodarcze kreowali fikcyjne zdarzenia gospodarcze, które w konsekwencji prowadziły do wyłudzania podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia towarów. Funkcjonariusze wyliczyli, że kwota wyłudzonego podatku VAT może wynosić nawet 200 milionów złotych. Śledczy pracując nad tą sprawą ustalili tożsamość osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Mając takie informacje policjanci skrupulatnie przygotowali się do przeprowadzenia akcji. Jednocześnie weszli do kilkunastu miejsc w 7 województwach i zatrzymali 21 osób.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw i naruszeń kodeksu karno-skarbowego. W trakcie realizacji zabezpieczono na poczet przyszłych kar nieruchomości należące do podejrzanych warte 92 miliony złotych.
Jest to kolejna realizacja w sprawie, w której do tej pory występuje 89 podejrzanych, w tym 60 członków zorganizowanej grupy przestępczej. 25 osób zostało tymczasowo aresztowanych. W sumie, w tym śledztwie funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar, grzywien i kosztów sądowych majątek o wartości ponad 141 milionów złotych.
Jednym z popularnych oszustw finansowych jest oszustwo na krytowaluty. Oszustwa na kryptowalutach przybierają różne formy.…
Przeziębienie i grypa są chorobami wirusowymi, które działają podobnie, ale są również wyraźnie różne. Przeziębienie…
Oszustwo „na Blika” staje się obecnie jedną z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy. Niemal każdego dnia…
Na Twitterze ludzie masowo udostępniają nagranie z dzieckiem, która prawdopodobnie cudem uniknęło śmierci. Film okazał…
"Ceremonia podpisania traktatów o przystąpieniu nowych terytoriów do Federacji Rosyjskiej odbędzie się 30 września na…
Nie żyje amerykański raper Coolio. Zmarł w Los Angeles w wieku 59 lat. Był popularny…
Ta strona uzywa ciasteczek
Leave a Comment