Kategorie: Polska

Ile się czeka na karetkę? Najdłużej w miastach na Mazowszu i Śląsku

Reklama

">

Od 6 do 9 minut – tyle czasu najczęściej zajmowało zespołom ratowników medycznych dotarcie na miejsce zdarzenia w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców w 2016 r. – wynika z danych GUS. W województwach śląskim i mazowieckim czas ten przekraczał ustawowe normy.

Fot. tosiedzieje

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego na temat ochrony zdrowia w 2016 r. wynika, że w ubiegłym roku zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) wyjeżdżały na interwencje prawie 3,2 mln razy, a więc niemal o 1,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Przeciętnie w przeliczeniu na 1 tys. ludności przypadało 82,4 wyjazdu.

Według danych GUS, mediana czasu dotarcia ratowników na miejsce zdarzenia w niemal wszystkich województwach spełniała ustawowe kryteria (w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców czas ten nie powinien przekraczać 8 minut, a 15 minut w mniejszych miejscowościach).

Natomiast maksymalny czas dotarcia zespołu nie powinien przekraczać 15 minut w mieście powyżej 10 tys. mieszkańców i 20 minut poza miastem powyżej 10 tys. mieszkańców. Najkrótsze średnie czasy dojazdów ZRM zanotowano w miastach w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, pomorskim, wielkopolskim i świętokrzyskim – ratownicy docierali na miejsce zdarzenia zazwyczaj w 6 minut od przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora.
Z danych GUS wynika, że założone w ustawie normy zostały przekroczone w województwach śląskim i mazowieckim (w przypadku miast powyżej 10 tys. mieszkańców) – mediana czasów dojazdów ratowników wyniosła tam odpowiednio 9 min. 1 sek. oraz 8 min. 50 sek.

W raporcie zwrócono uwagę, że chociaż do uzyskania od ratowników pomocy uprawnione są osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, to zdarzały się wezwania do sytuacji, w których nie było bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia. Najwięcej takich wyjazdów w stosunku do ogólnej liczby interwencji zanotowano na Mazowszu i w Małopolsce. W województwach lubuskim i podlaskim – najmniej, a w świętokrzyskim w ogóle nie zarejestrowano takich wyjazdów.

W 2016 r. załogę zespołów podstawowych, specjalistycznych i lotniczych ratownictwa medycznego stanowiło 10,4 tys. ratowników medycznych, 1,7 tys. pielęgniarek systemu i 1,7 tys. lekarzy systemu. W porównaniu z rokiem 2015 zmalała zarówno liczba ratowników medycznych (o niemal 1 tys. osób), liczba pielęgniarek systemu (o ok. 50) jak i lekarzy systemu (o ok. 250 osób).

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Marcin Przybylski

Reklama

">
Leave a Comment
Share
Published by
To Się Dzieje

Recent Posts

Oszuści sięgają do Twojego portfela. Jak można stracić pieniądze?

Jednym z popularnych oszustw finansowych jest oszustwo na krytowaluty. Oszustwa na kryptowalutach przybierają różne formy.…

2 lata ago

Nie dajmy się grypie i przeziębieniom. Proste triki pomogą wzmocnić odporność organizmu

Przeziębienie i grypa są chorobami wirusowymi, które działają podobnie, ale są również wyraźnie różne. Przeziębienie…

2 lata ago

Uwaga! Popularna metoda oszustwa! Możesz stracić swoje oszczędności!

Oszustwo „na Blika” staje się obecnie jedną z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy. Niemal każdego dnia…

2 lata ago

„Anioł stróż”! W ten sposób można stracić życie! Nagranie stało się viralem [WIDEO]

Na Twitterze ludzie masowo udostępniają nagranie z dzieckiem, która prawdopodobnie cudem uniknęło śmierci. Film okazał…

2 lata ago

Jutro Rosja ma przejąć terytoria Ukrainy! O jakie obszary chodzi?

"Ceremonia podpisania traktatów o przystąpieniu nowych terytoriów do Federacji Rosyjskiej odbędzie się 30 września na…

2 lata ago

Amerykański raper Coolio nie żyje. Dramatyczne kulisy śmierci legendy lat 90-tych

Nie żyje amerykański raper Coolio. Zmarł w Los Angeles w wieku 59 lat. Był popularny…

2 lata ago

Ta strona uzywa ciasteczek