PiS wyłonił kandydata na fotel prezydenta Warszawy! [NIEOFICJALNIE]

  • Post category:Polska

Według informacji RMF FM, ze ścisłego otoczenia Jarosław Kaczyńskiego, Patryk Jaki zostanie kandydatem na prezydenta Stolicy. Jeden z rozmówców twierdzi, że to już pewne i przesądzone, drugi, że można to potwierdzić na 90 procent.

Reklama

Fot. Marek Borkowski

 

Reklama

W 2009 ukończył studia politologiczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracował m.in. jako specjalista od marketingu w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu.

Publikował w czasopiśmie „Logistyka”. Był członkiem gabinetu politycznego wojewody opolskiego oraz asystentem eurodeputowanego Ryszarda Legutki. Objął funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia „Stop Korupcji”. Był także członkiem klubu „Gazety Polskiej” w Opolu.

W 2003 wstąpił do Forum Młodych PiS. W 2006 przystąpił do Platformy Obywatelskiej i z jej listy został wybrany po raz pierwszy do opolskiej rady miasta. Wkrótce po wyborach opuścił to ugrupowanie i ponownie związał się z Prawem i Sprawiedliwością. W 2010 uzyskał reelekcję w wyborach samorządowych, objął w tymże roku funkcję przewodniczącego klubu radnych PiS.

W wyborach parlamentarnych w 2011 został liczbą 8911 głosów wybrany na posła z listy PiS. W Sejmie VII kadencji przystąpił do klubu parlamentarnego Solidarna Polska i został jego rzecznikiem prasowym. W marcu 2012 współtworzył partię o tej nazwie (także został jej rzecznikiem prasowym, zasiadając w zarządzie). Był pomysłodawcą i przewodniczącym komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zwiększenie liczby obowiązkowych lekcji historii w szkołach ponadgimnazjalnych.

Bez powodzenia kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014, otrzymując 3084 głosy. W lipcu 2014 zasiadł w klubie poselskim Sprawiedliwa Polska, od marca 2015 działającym pod nazwą Zjednoczona Prawica (także został jego rzecznikiem). W 2015 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję (otrzymał 29 923 głosy).

18 listopada 2015 został sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie objął m.in. nadzór nad Służbą Więzienną, został również pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości do spraw wdrożenia Systemu Dozoru Elektronicznego. Był autorem nowelizacji zakazującej zabierać dzieci z powodu biedy. Objął nadzór nad organizacją Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W ramach Ministerstwa Sprawiedliwości został nadto przewodniczącym Zespołu ds. Ochrony Autonomii Rodziny i Życia Rodzinnego.

Patryk Jaki jest przewodniczącym Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym.

Był pomysłodawcą utworzenia komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. 11 maja 2017 został przewodniczącym tej komisji.

Był pomysłodawcą powiększenia Opola poprzez włączenie w jego granice części sołectw z podopolskich gmin. Decyzję taką podjęto nie biorąc pod uwagę protestów mieszkańców przyłączanych sołectw (w konsultacjach ponad 90% głosujących było im przeciwnych). Rada Ministrów przyjęła projekt 19 lipca 2016 r. Od 1 stycznia 2017 Opole jest większe o ponad 5 tys. hektarów, a przyłączone do miasta tereny stanowiły części gmin Komprachcice, Prószków, Dąbrowa oraz Dobrzeń Wielki.

Patryk Jaki jest autorem rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym w Polsce, który od 1 października 2017 jest dostępny na stronie ms.gov.pl.

Jest autorem programu rządowego Praca dla więźniów, który o 50% zwiększył zatrudnienie skazanych.

Jego zachowanie podczas rozprawy z 9 września 2016 prowadzonej w ramach procesu przed Sądem Okręgowym w Warszawie z powództwa wytoczonego mu przez Roberta Kropiwnickiego zostało skrytykowane w uchwale wydanej przez Krajową Radę Sądownictwa. W listopadzie 2016 sejmowa Komisja Etyki Poselskiej uznała, że nadużywając swojej pozycji wynikającej z pełnienia mandatu poselskiego próbował wywierać naciski w postępowaniu sądowym toczącym się w jego sprawie. Naruszył tym samym zasady bezinteresowności i dbałości o dobre imię Sejmu[27].

Jest przewodniczącym Polskiej Rady Polityki Penitencjarnej.

11 października 2017 otrzymał nagrodę „Polskiego Kompasu” przyznaną przez „Gazetę Bankową” za „walkę z mafią reprywatyzacyjną”.

Tygodnik Wprost przyznał mu 10 miejsce na liście 50 najbardziej wpływowych Polaków.

Źródło życiorysu: Wikipedia