Pytania o handel w niedzielę; odpowiada PIP i resort pracy

Czy właściciel sklepu prowadzący handel osobiście może w niedziele i święta korzystać z pomocy członków rodziny? 

Reklama

Fot. Tosiedzieje,pl

W związku z wątpliwościami dotyczącymi regulacji zawartych w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowa Inspekcja Pracy przygotowały wspólne stanowisko. Przedstawia ono odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

„Jest ono pomocą dla pracodawców i przedsiębiorców – tak, aby ich działania były zgodne z przepisami ustawy. To także informacja dla konsumentów” – zaznacza resort w komunikacie.

Reklama

Ministerstwo i PIP odpowiadają m.in. na pytanie, czy przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzący handel osobiście we własnym imieniu i na własny rachunek, którego zakaz handlu nie obowiązuje, może w niedziele i święta korzystać z pomocy członków rodziny?

„Korzystanie z okazjonalnej i nieodpłatnej pomocy członków rodziny (…) nie narusza przepisów ustawy. Osoby te nie mogą jednak być pracownikami lub zatrudnionymi u takiego przedsiębiorcy i wykonywać odpłatnej pracy w inne dni tygodnia” – zaznacza resort.

Ministerstwo odpowiada też, czy wyłączenie spod zakazu placówek handlowych, w których handel jest prowadzony przez osobiście przez właściciela, obejmuje tylko takie przypadki, w których przedsiębiorca stale prowadzi handel wyłącznie osobiście czy też dotyczy także sytuacji, w których – co do zasady – handel realizowany jest przez pracowników lub zatrudnionych, a jedynie w dni objęte zakazem przez przedsiębiorcę.

„Wyłączeniem z art. 6 ust. 1 pkt 27 ustawy są objęci przedsiębiorcy będący osobą fizyczną, którzy w niedziele i święta nie korzystają z pracy pracowników lub zatrudnionych i w te dni wyłącznie osobiście prowadzą handel. W pozostałe dni – nieobjęte zakazem handlu – handel może być realizowany przez pracowników lub zatrudnionych” – wyjaśnia MRPiPS.

Zainteresowani znajdą też w komunikacie odpowiedź, jakie czynności należy traktować jako bezpośredni związane z handlem oraz jakie przesłanki należy uznać za decydujące dla uznania, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzi handel we własnym imieniu i na własny rachunek.

źródło: KURIER PAP

Close Menu